300 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar? Canlı Ağırlıktan Karkas Hesaplama!

300 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?
300 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?

300 kg’lık danadan ne kadar et çıkar konusu hem hayvancılıkla uğraşanlar hem de et tüketen kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu merak kurban bayramı dönemlerinde daha da artmaktadır.

Bu yazımızda danadan ne kadar et çıkar diye inceleyeceğiz ancak detaylandırarak da aradığınız bilgiye ulaşmanızı kolaylaştırmış olacağız. İçeriğimizin alt başlıkları ise şu şekilde olacak:

  1. 300 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?
  2. 400 Kg Düveden Ne Kadar Et Çıkar?
  3. 500 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?
  4. Canlı 600 Kilo Gelen Hayvandan Ne Kadar Et Çıkar?
  5. 700 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?
  6. 800 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?
  7. 1 Ton Danadan Kaç Kilo Et Çıkar?

300 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?

300 kg’lık bir danadan yaklaşık olarak 180 kg kemikli et elde edilir. Etin kalitesi ise dananın cinsi, beslenmesi, yaşadığı ortam ve kesim şekline göre değişir.

Etin lezzetli ve yumuşak olması için dananın stresli olmaması, yeterli su ve yem alması, hareket edebilmesi ve uygun koşullarda kesilmesi gerekir. Bu şekilde 300 kg’lık bir danadan hem çok, hem de kaliteli et elde edebilirsiniz.

400 Kg Danadan Ne Kadar Et Çıkar?

400 kg canlı ağırlığa sahip bir danadan kabaca 200-240 kg arasında kemikli et çıkar. Bu da hayvanın et verim oranının %50 ile %60 civarında olduğu anlamına gelir.

Aynı yaştaki erkek dananın ağırlığı dişi danaya göre her zaman daha fazla gelir. Bu fazla ağırlıkta ortalama 40-60 kg arasında değişir. Genel bir bilgi olması adına değinmekte yarar var.

500 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?

500 kg’lık bir danadan 250-300 kg arasında kemikli et çıkacağını söylenebiliriz. 500 kg’lık canlı ağırlığın yaklaşık %42 si olan 210 kg’lık kısmı ise kemiksiz et olacaktır. Etin kalitesi ise dananın yağ oranına ve kas yapısına bağlıdır.

600 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?

600 kg’lık bir danadan ortalama 300 ile 360 kg civarında kemikli et çıkar. Tabii ki bu değerler ortalama değerlerdir ve dananın cinsi, yaşı, beslenmesi gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

700 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?

700 kg’lık danadan takriben 350-420 kg aralığında bir karkas et çıkacaktır. Kemiksiz et miktarı da 294 kg gibi bir değer olacaktır.

800 Kg’lık Danadan Ne Kadar Et Çıkar?

800 kg’lık bir danadan 400-480 kg kadar kemikli et çıkar.

1 Ton Danadan Kaç Kilo Et Çıkar?

1 ton danadan aşağı yukarı 500-600 kilo karkas et elde edilir. Kemiksiz et kilosu ise 420 kilo civarında olacaktır.

En merak edilen başlıkları sizler için cevaplamaya çalıştık. Danadan veya düveden ne kadar et çıkar konusunun mantığını anlarsanız kendinizde çok rahat bir şekilde kilo hesaplaması yapabilirsiniz.

Hemen belirtmekte fayda var. Büyükbaş hayvanın dana, düve, tosun, boğa vs. olması karkas ve kemiksiz et hesaplamasını değiştirmez. Aşağıda vereceğimiz bilgileri, büyükbaş canlıların hepsinde birebir aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Gelelim işin mantığına, karkas et ve kemiksiz eti canlı ağırlık üzerinden bulma kısmına.

Dananın canlı ağırlığı ile kesim ağırlığı arasında bir fark vardır. Kesim ağırlığı, dananın canlı ağırlığının yaklaşık %60‘ı kadardır. Bu da 600 kg’lık bir dananın kesim ağırlığının 360 kg olduğu anlamına gelir.

Ancak kesim ağırlığı ile et miktarı da aynı değildir. Et miktarı, kesim ağırlığının yaklaşık %70‘ine denk gelir. Bu da 360 kg’lık bir kesim ağırlığından 252 kg et çıktığı anlamına gelir.

İşin özeti canlı ağırlığın %60’ını alarak karkas eti yani kesim ağırlığını, canlı ağırlığın %42 sini alarak da kemiksiz löp eti hesaplayabilirsiniz.

Tabii ki bu değerler ortalama değerlerdir ve dananın cinsi, yaşı, beslenmesi gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Genel kültür açısından da merak edilen danadan ne kadar et çıkar? sorusunu sizler için incelemeye çalıştık. Umarız katkımız olmuştur.

tarimmemleketi.com ana sayfasından diğer hayvancılık içeriklerine de göz atabilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

6 Aylık Dana Kaç Kilo Gelir? En Çok Süt Veren İnek 6 Aylık Hindi Kaç Kilo Gelir? İvesi Koyunu

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!