Anasayfa Tarım Fernette Ceviz: Özellikleri ve 2022 Fiyatları

Fernette Ceviz: Özellikleri ve 2022 Fiyatları

5
Fernette Ceviz
Fernette Ceviz

Fernette Ceviz

Fernette ceviz fidanı, eğer internetten ceviz çeşitleri diye araştırma yaptıysanız  mutlaka  karşınıza çıkmıştır. Hatta Fernette ceviz hakkında internet ortamında paylaşılmış birçok ticari satış sayfasına ve bilgi amaçlı hazırlanan video içeriklere de rastlamışsınızdır.

Doğal olarak aynen sizin gibi bende yabancı ceviz çeşitlerinin niçin bu kadar revaçta olduğunu merak ettim ve diğer yabancı çeşitlerde (Howard ceviz, Fernor ceviz, Chandler ceviz vs.) yaptığım araştırmamı Fernette ceviz çeşidinde de devam ettirdim.

Bundan dolayı bugüne kadar Fernette ceviz hakkında kaleme alınmış  en kapsamlı  kaynağı hazırlayarak sanal ortama taşımaya çalıştım.

Bu kapsamda Fernette ceviz üzerine oluşturduğum yazımı altı maddede toplayarak aşağıdaki gibi şekillendirdim:

 1. Fernette cevizi hakkında bilgi verip Fernette ceviz çeşidini en ince ayrıntısına kadar irdeledim.
 2. Fernette ceviz yetiştiriciliği yapılır mı? Yoksa başka bir amaç için mi tercih ediliyor?
 3. Fernette ceviz fidanı özellikleri nelerdir?
 4. Fernette ceviz fidanı fiyatlarını anlık öğrenmeniz için link paylaştım.
 5. Fernette ceviz tozlayıcıları nelerdir? Fernor Fernette ceviz arasındaki bağ nedir?
 6. Son olarak Fernette ceviz verimine kısaca değindim.

Fernette Ceviz Yetiştiriciliği

Fernette ceviz yetiştiriciliği 1800 metre rakıma kadar gerçekleştirilebilir. Fakat ceviz yetiştiriciliğinde rakımla birlikte don çukuru gibi diğer önemli hususlarında göz önünde bulundurulması gerekir.

Fransız ceviz çeşitlerinden biri olan Fernette ceviz, Franquette x Lara melezidir. Fernette ceviz ağacı çok geç uyanıp erken yaprak dökmesi ile karasal iklim şartları için ideal bir çeşittir. Yani Fernette cevizi, Fernor gibi soğuk havayı sever.

Piyasada Fernette cevizin, Fernor tozlayıcısı olduğuna yönelik bir kanı var. Ancak bu bilginin doğru olduğunu söylemek pek mümkün değil.

 Neden mi? 

Çünkü Fernor, Fernette ve Franquette soydaş oldukları için aynı dönemlerde toz almaya başlarlar. Bu nedenle Fernor tozlayıcısı olarak Fernette değil, Ronde ceviz önerilmesi çok daha doğru olur.

Geç çiçeklenen Fernette ceviz ağacı genellikle mayıs ayının başlarında çiçek açar. Bu özelliğinden dolayı Fernette ceviz ağacı ilkbahar geç donlarından  etkilenmez. 

Fernette, yarı kuvvetli ve yayvan gelişen bir ceviz çeşididir. Bu nedenle Fernette ceviz fidanı için dikim aralıkları sıra arası ve sıra üzeri olacak şekilde 8mx4m veya 7mx5m olarak önerilmiştir.

Fernette Ceviz Özellikleri Nelerdir?

Fernette ceviz ile ilgili yazımı kaleme almadan önce yaptığım incelemelerde, Fernette ceviz fidanı özellikleri üzerine paylaşılan bilgilerin oldukça sınırlı olduğunu farkettim.

Bende bu yüzden Fernette cevizi çok yönlü araştırarak yazımı olabildiğince  zenginleştirmeye  çalıştım.

Fernette Ceviz Özellikleri
Fernette Ceviz Özellikleri

Bu kapsamda Fernette ceviz fidanı özelliklerini ve Fernette ceviz ağacı özelliklerini sizler için aşağıdaki gibi sunmaya çalıştım. İşte o Fernette ceviz özellikleri:

 1. Ortalama meyve ağırlığı 14-15 gram olan Fernette cevizin meyveleri  iri ve oval  yapılıdır. Fernette ceviz meyveleri çok kaliteli olup kuru ve yaş olarak tüketilebilir.
 2. Fernette ceviz meyveleri ince kabukludur. Meyvelerdeki kuru kabuktan, iç ceviz kolay ayrılır.
 3. Fernette ceviz meyveleri salkımlarda 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü bulunur.
 4. İç ceviz ağırlığı ortalama 7,5 gram olan Fernette cevizin kabuklu meyve içi randıman oranı %50’dir.
 5. Yan dal verimliliği yüksek olan Fernette cevizin iç rengi beyazdır.
 6. Fernette ceviz fidanları sık çit şekli dikime uygundur.
 7. Fernette ceviz ağaçları en geç kasım ayının başına kadar kış dinlenme dönemine girer. Buda yeni sürgün dalların kapandığını gösterir. Bu nedenle gerek genç sürgünler, gerek ağacın diğer bölgeleri sonbahar erken donlarından  etkilenmez. 
 8. Tozlama oranı oldukça yüksek olan Fernette ceviz, kapama bahçelere tozlayıcı olarak dikilir.

Fernette Ceviz Fidanı Fiyatı Ne Kadar?

Fernette Ceviz Fidanı Fiyatı
Fernette Ceviz Fidanı Fiyatı

Fernette ceviz fidanı fiyatı için HepsiBurada gibi e-ticaret sitelerini ziyaret edip,  tüm alternatif  Fernette ceviz fidanı fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Fernette Ceviz Tozlayıcısı

Fernette ceviz tozlayıcıları diye bir çok yerde Fernor ve Franquette ceviz çeşitleri gösterilmektedir. Ancak Fernette ceviz fidanı ile kapama bahçe kurulmaz. Fernette ceviz, sadece üretimde tozlayıcı olarak tercih edilir.

Tozlayıcı vasfıyla kullanılan Fernette ceviz çeşidinin iç ceviz meyveleri, kabuktan kolay ayrılması özelliği sayesinde ana çeşidin değerini  daha da  artırmaktadır.

Tozlayıcı amacıyla dikilebilecek diğer yabancı cevizlerin, seçilecek ana çeşide göre Pedro ceviz, Ronde ceviz ve Franquette ceviz gibi çeşitler olabileceğini bir kez daha hatırlatmakta yarar var.

Fernor Fernette Ceviz İlişkisi

Fernor Fernette ceviz arasındaki bağ nedir?

Atalarının Franquette olduğu Fernor ve Fernette ceviz çeşitlerinin, kardeş olduğunu söyleyebilirim. Şöyle ki; Franquette ceviz üzerinde yapılan ıslah çalışmaları sonucu, Fernor ve Fernette çeşitleri ortaya çıkmıştır.

Fernette, Fernor ve Franquette çeşitlerinin bir diğer ortak yönüde Pedro ceviz ve Chandler ceviz bahçelerine tozlayıcı olarak dikilmeleridir.

Yeri gelmişken söyleyeyim; tabiatta en geç uyanan cevizler arasında Franquette, Fernette ve Fernor gibi çeşitleri göstermek mümkün. Bu saydığım üç çeşidin erkek çiçekleri dişi çiçeklerinden önce açtığı için (protandri) tozlama konusunda kendi kendine yetemeyen fidanlar olarak gösterilir.

Bu nedenle tozlayıcı çeşitlere ihtiyaç vardır. Tozlayıcı ceviz fidanları, ceviz verimini artıran çeşitlerdir.

Fernette Ceviz Verimi

Son olarak Fernette ceviz veriminden bahsetmek istiyorum. Fernette ceviz verimi Fernor ceviz çeşidine benzer, yani Fernor cevizi kadar verimlidir. Fernor ceviz fidanı ile aynı özellikleri taşıyan Fernette ceviz, kendine verimli değildir.

Fernette cevizin hasat zamanı Türkiye şartlarında eylül ayı gibi başlar, ancak rakım gibi bazı değişkenlere göre de farklılık gösterebilir.

Umarım, makalem sizin için yararlı olmuştur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal alanlarda paylaşarak gösterebilirsiniz.

Önceki KonuPedro Ceviz: Hakkında 17 Önemli Özellik
Sonraki KonuHoward Ceviz: Fidanı ve Süper Özellikleri
Teorik ve pratik bilgileri büyük ölçüde harmanlayıp aktarmaya çalışan Ziraat Yüksek Mühendisi'yim. Makalelerimi hazırlarken, konulara çok yönlü yaklaşıp büyük bir titizlikle oluşturuyorum ki en iyi şekilde yararlanmanızı amaçlıyorum. Sayfamda paylaştığım birbirinden değerli yazılarımı okudukça "dünyalar sizin olacak".

5 YORUM

 1. Merhaba, sitenizi ve yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum, gerçekten çok açıklayıcı olmuş bu yazınızda. emeğiniz için teşekkürler.

 2. fernette, fernor, franquette.. bu çeşitleri hep karıştıriyordum. Yani bilgi kirliliği vardı. Daha doğrusu dişe dokunur konuyu detaylandiran bir kaynak bugüne kadar göremedim. Herşeyi tek tek anlatmışsın kardeş gerçekten çok sağol, takiptesin.

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!