Fernette Ceviz Fidanı: Hangi Özellikleri Çok Kaliteli?

0
Fernette Ceviz
Fernette Ceviz

Fernette ceviz fidanı, eğer internetten ceviz çeşitleri diye araştırma yaptıysanız  mutlaka  karşınıza çıkmıştır.

Hatta Fernette ceviz hakkında internet ortamında paylaşılmış birçok ticari satış sayfasına ve bilgi amaçlı hazırlanan video içeriklere de rastlamışsınızdır.

Doğal olarak aynen sizin gibi bende yabancı ceviz çeşitlerinin niçin bu kadar revaçta olduğunu merak ettim ve diğer yabancı çeşitlerde (Howard ceviz, Fernor ceviz, Chandler ceviz vs.) yaptığım araştırmamı Fernette ceviz çeşidinde de devam ettirdim.

Bundan dolayı bugüne kadar Fernette ceviz hakkında kaleme alınmış  en kapsamlı  kaynağı hazırlayarak sanal ortama taşımaya çalıştım.

Bu kapsamda Fernette ceviz üzerine oluşturduğum yazımı altı maddede toplayarak aşağıdaki gibi şekillendirdim:

 1. Fernette cevizi hakkında bilgi verip Fernette ceviz çeşidini en ince ayrıntısına kadar irdeledim.
 2. Fernette ceviz yetiştiriciliği yapılır mı? Yoksa başka bir amaç için mi tercih ediliyor?
 3. Fernette ceviz fidanı özellikleri nelerdir?
 4. Fernette ceviz fidanı fiyatlarını anlık öğrenmeniz için link paylaştım.
 5. Fernette ceviz tozlayıcıları nelerdir? Fernor Fernette ceviz arasındaki bağ nedir?
 6. Son olarak Fernette ceviz verimine kısaca değindim.

Fernette Ceviz

Fernette ceviz, meyveleri  çok kaliteli  olan kuru ve yaş tüketilebilen bir çeşittir. Fernette ceviz meyveleri ince kabuklu olup iç rengi beyazdır.

Fernette cevizin meyve iç randıman oranı %50’dir. Fernette ceviz kabuksuz meyve ağırlığı ortalama 7,5 gram iken, kuru kabuklu ağırlığı ise 14-15 gramdır.

Fernette ceviz meyveleri  iri ve oval  yapılıdır. Fernette cevizin içleri kuru kabuktan kolay ayrılır. Fernette ceviz yan dal verimliliği yüksek olan çeşitlerden biridir.

Fernette cevizi çok geç uyanıp erken yaprak döken bir ağaç olduğu için karasal iklim şartları için idealdir.

Geç çiçeklenen Fernette ceviz ağaçları genellikle mayıs ayının ilk günlerinde çiçek açar, en geç kasım ayının başına kadar da kış dinlenme dönemine girer. Fernette ceviz, bu özelliği sayesinde ilkbahar geç ve sonbahar erken donlarından  etkilenmez. 

Fernette Ceviz Yetiştiriciliği

Fernette ceviz yetiştiriciliği 1800 metre rakıma kadar gerçekleştirilebilir. Yani Fernette ceviz ağaçları, Fernor ceviz gibi soğuk havayı sever.

Fakat ceviz yetiştiriciliğinde rakımla birlikte don çukuru gibi diğer önemli hususlarında göz önünde bulundurulması gerekir.

Piyasada Fernette cevizin, Fernor cevizin tozlayıcısı olduğuna yönelik bir kanı var. Ancak bu bilginin doğru olduğunu söylemek pek mümkün değil.

 Neden mi?  Çünkü Fernor, Fernette ve Franquette soydaş oldukları için aynı dönemlerde toz almaya başlarlar. Bu nedenle Fernor tozlayıcısı olarak Fernette değil, Ronde ceviz önerilmesi çok daha doğru olur.

Son yıllarda popüler olan Ronde ceviz fidanı ile ilgili makalemi inceleyebilirsiniz!
https://tarimmemleketi.com/ronde-ceviz

Fernette Ceviz Özellikleri Nelerdir?

Fernette ceviz ile ilgili yazımı kaleme almadan önce yaptığım incelemelerde, Fernette ceviz fidanı özellikleri üzerine paylaşılan bilgilerin oldukça sınırlı olduğunu farkettim.

Bende bu yüzden Fernette cevizi çok yönlü araştırarak yazımı olabildiğince  zenginleştirmeye  çalıştım.

Bu kapsamda Fernette ceviz fidanı özelliklerini ve Fernette ceviz ağacı özelliklerini sizler için aşağıdaki gibi sunmaya çalıştım. İşte o Fernette ceviz özellikleri:

 1. Fernette ceviz Fransız ceviz çeşitlerinden biridir.
 2. Fernette ceviz, Lara x Franquette melezidir.
 3. Fernette, yarı kuvvetli ve yayvan gelişen ceviz çeşididir.
 4. Fernette ceviz fidanları sık çit şekli dikime uygundur.
 5. Tozlama oranı oldukça yüksek olan Fernette ceviz, kapama bahçelere tozlayıcı olarak dikilir.
 6. Fernette ceviz fidanı dikim aralıkları sıra arası ve sıra üzeri olacak şekilde 8mx4m veya 7mx5m önerilebilir.
 7. Fernette ceviz meyveleri salkımlarda 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü bulunur.

Fernette Ceviz Fidanı Fiyatı Ne Kadar?

Fernette ceviz fidanı fiyatı için HepsiBurada gibi e-ticaret sitelerini ziyaret edip,  tüm alternatif  Fernette ceviz fidanı fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Fernette Ceviz Tozlayıcısı

Fernette ceviz tozlayıcıları diye bir çok yerde Fernor ve Franquette ceviz çeşitleri gösterilmektedir. Ancak Fernette ceviz fidanı ile kapama bahçe kurulmaz. Fernette ceviz, sadece üretimde tozlayıcı olarak tercih edilir.

Tozlayıcı vasfıyla kullanılan Fernette ceviz çeşidinin iç ceviz meyveleri, kabuktan kolay ayrılması özelliği sayesinde ana çeşidin değerini  daha da  artırmaktadır.

Tozlayıcı amacıyla dikilebilecek diğer yabancı cevizlerin, seçilecek ana çeşide göre Pedro ceviz, Ronde ceviz ve Franquette ceviz gibi çeşitler olabileceğini bir kez daha hatırlatmakta yarar var.

Fernor Fernette Ceviz İlişkisi

Fernor Fernette ceviz arasındaki bağ nedir?

Atalarının Franquette olduğu Fernor ve Fernette ceviz çeşitlerinin, kardeş olduğunu söyleyebilirim. Şöyle ki; Franquette ceviz üzerinde yapılan ıslah çalışmaları sonucu, Fernor ve Fernette çeşitleri ortaya çıkmıştır.

Fernette, Fernor ve Franquette çeşitlerinin bir diğer ortak yönüde Chandler ceviz ve Pedro ceviz bahçelerine tozlayıcı olarak dikilmeleridir.

Pedro ceviz hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye bu yazımdan erişebilirsiniz!
https://tarimmemleketi.com/pedro-ceviz

Yeri gelmişken söyleyeyim; tabiatta en geç uyanan cevizler arasında Franquette, Fernette ve Fernor gibi çeşitleri göstermek mümkün. Bu saydığım üç çeşidin erkek çiçekleri dişi çiçeklerinden önce açtığı için (protandri) tozlama konusunda kendi kendine yetemeyen fidanlar olarak gösterilir.

Bu nedenle tozlayıcı çeşitlere ihtiyaç vardır. Tozlayıcı ceviz fidanları, ceviz verimini artıran çeşitlerdir.

Fernette Ceviz Verimi

Son olarak Fernette ceviz veriminden bahsetmek istiyorum. Fernette ceviz verimi Fernor ceviz çeşidine benzer, yani Fernor cevizi kadar verimlidir. Fernor ceviz fidanı ile aynı özellikleri taşıyan Fernette ceviz, kendine verimli değildir.

Fernette cevizin hasat zamanı Türkiye şartlarında eylül ayı gibi başlar, ancak rakım gibi bazı değişkenlere göre de farklılık gösterebilir.

Güncel ceviz çeşitleri için tarimmemleketi.com ana sayfasını takipte kalın.

# İlginizi Çekebilir

Ceviz Ağacı Altında Siyah Ceviz Howard Ceviz Pedro Ceviz

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!