Anasayfa Tarım Franquette Ceviz: Fidanı ve Öne Çıkan Özellikleri

Franquette Ceviz: Fidanı ve Öne Çıkan Özellikleri

4
Franquette Ceviz
Franquette Ceviz

Franquette Ceviz

Franquette ceviz fidanını yeni mi duydunuz? Franquette cevizi, tozlayıcı olarak kullanmayı mı düşünüyorsunuz? Yoksa Franquette ceviz özelliklerini merak edenlerden misiniz? Öyleyse eğer,  tam olarak  olması gereken yerdesiniz.

Zaman ayırıp alt satırları okumanız halinde Franquette Ceviz Yetiştiriciliği, Franquette Ceviz Fidanı Özellikleri, Güncel Franquette Ceviz Fidanı Fiyatı, Franquette Ceviz Ağacına Dair Detaylar, Franquette Cevizi Nasıl Budanır? Franquette Ceviz Verimi gibi pek çok konu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Franquette ceviz, meyveleri küçük olan bir çeşittir. Franquette ceviz meyve iç rengi beyaz olup, oldukça kaliteli ve lezzetlidir.

Franquette cevizin meyve iç randıman oranı yaklaşık %47‘dir. Franquette ceviz kuru kabuklu meyve ağırlığı ortalama 12 gram iken, meyve iç ağırlığı ise 5,3 gramdır.

Franquette ceviz, kabuk rengi çok açık olan meyvelere sahiptir. Franquette cevizin  ince kabuklu  meyveleri yaş ve kuru tüketime uygundur.

Franquette ceviz kabuk yapışması orta olup meyveler kabuğundan kolay ayrılmaktadır. Franquette ceviz meyvelerinin olgunlaşması geçtir.

Franquette ceviz meyvesi parlak ve diğer çeşitlere nazaran biraz daha uzuncadır. Franquette ceviz ağacında meyveler 2’li veya 3’lü tutunur.

Franquette ceviz ağacı kısmen kendine verimlidir. Diğer yandan Franquette cevizin yan dal verimliliği de düşüktür.

Franquette Ceviz Yetiştiriciliği

Franquette ceviz yetiştiriciliği, 1800’lü yılların başında keşfedilmesiyle başlamıştır. Franquette ceviz Fransa orjinli bir çeşittir. Franquette cevizi geçmiş yıllarda Kaliforniya’da yaygın olarak yetiştirilmiştir.

Franquette ceviz fidanı günümüzde Avrupa’nın bazı ülkelerinde kapama bahçelerde (Howard ceviz, Fernor ceviz, Chandler ceviz vs. gibi) halen tercih edilmektedir.

Franquette ceviz yetiştiriciliği Türkiye’de çok yaygın değildir. Yani Franquette ceviz, kapama bahçe kurulumunda tercih edilen ana çeşitler arasında gösterilmez.

Franquette ceviz daha çok Hartley ve Chandler ceviz çeşitleri için  tozlayıcı olarak  önerilmektedir.

Franquette’nin geç yapraklanması tozlayıcı olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Franquette cevizin özellikleri, döllediği ceviz ağaçlarının verimini daha da artırmaktadır.

Franquette ceviz; tozlayıcı göreviyle sekiz, dokuz veya on adet Chandler ceviz fidanı olan alana, bir tane dikilerek kullanılmaktadır. Yani tozlayıcı çeşit oranı 1/8, 1/9 veya 1/10 dur.

Franquette Ceviz Özellikleri Nelerdir?

Franquette Ceviz Özellikleri
Franquette Ceviz Özellikleri

Franquette ceviz fidanı özelliklerinden bazılarıyla  öne çıkan  bir çeşittir. Ben ise size Franquette ceviz özelliklerini biraz daha ayrıntıya girerek aşağıdaki gibi aktarmaya çalıştım:

 1. Franquette cevizi değerli kılan  en önemli özellik  iç ceviz kalitesinin çok yüksek olmasıdır.
 2. Franquette ceviz ağacında dikine büyüme baskın olarak gözlemlenir.
 3. Franquette ceviz ağacı orta veya kuvvetli gelişen çeşitlerden (Fernor ceviz, Pedro ceviz gibi) biri olduğu için geniş aralıklarla dikilir.
 4. Franquette ceviz fidanı dikim aralığı sıra arası ve sıra üzeri olacak şekilde 8mx6m ideal mesafelerdir.
 5. Franquette ceviz ağacı Chandler ceviz çeşidinden iki hafta kadar sonra, yerli ceviz çeşitlerinden ise yaklaşık dört hafta sonra uyanmaya başlar.
 6. Franquette cevizin dinlenme süresi uzun olduğu için, ilkbaharda  geç uyanır.  Haliyle ilkbahar geç donlarına karşı dayanıklıdır.
 7. Franquette cevizin, erkek çiçekleri dişi çiçeklere göre daha önce olgunlaşır.
 8. Franquette ceviz fidanı ilkbahar geç donlarının yaygın olduğu yerler ile yağmurlu gün sayısının çok olduğu bölgelerde tercih edilir.
 9. Franquette ceviz ağaçları dinlenme döneminde -9°C/-11°C aralığında zarar görmeyebilirler. Ancak daha düşük derecelerde zarar kaçınılmaz olup, dal uçlarından itibaren kurumalar kendini gösterecektir.
 10. Franquette ceviz ile  1000-1100 metre  rakıma kadar dikim yapılabilir.
 11. Franquette cevizi için soğuklama gereksinimi (7,2°C’nin altında geçen zaman), 1500 saat olarak tespit edilmiştir.

Franquette Ceviz Fidanı Satışı ve Fiyatı

Franquette Ceviz Fidanı
Franquette Ceviz Fidanı

Franquette ceviz fidanı fiyatı için Franquette ceviz fidanı satışı yapan bazı e-ticaret sitelerine göz atmanız yeterli olacaktır. Örneğin, HepsiBurada üzerinden yapacağınız incelemelerle  güncel ve en uygun  Franquette ceviz fidanı fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Franquette Ceviz Tozlayıcısı

Franquette ceviz tozlayıcısı, Chandler ve Pedro ceviz çeşitleridir.

Franquette Cevizi Nasıl Budanır?

Franquette cevizi nasıl budanır? diye soranlar için kısaca cevap vermem gerekirse, Franquette ceviz ağacı gibi yan dallarda meyve verme eğilimi düşük olan çeşitlerde uç alımından uzak durulmalıdır. Bunun yerine, birbirine rakip olan dalların seyreltilmesi daha yerinde bir karar olacaktır.

Burada çok kısa değindim Franquette cevizi nasıl budanır? diye. Biliyorsunuz budama son derece detayları olan ve  uzmanlık gerektiren  bir konu. Bu ayrıntıyı hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın!

Franquette Ceviz Verimi

Franquette Ceviz Verimi
Franquette Ceviz Verimi

Franquette ceviz fidanı verimi kısmen düşük olması nedeniyle çok tercih edilen bir çeşit değildir. Bu nedenle Franquette ceviz verimi ile değil tozlayıcılık gibi başka özellikleri ile markalaşan bir çeşittir.

Son söz olarak, tozlayıcı amacıyla dikilebilecek diğer yabancı cevizlerin, seçilecek ana çeşide göre Pedro ceviz, Fernette ceviz ve Ronde ceviz fidanı gibi çeşitler olabileceğini hatırlatarak yazımı noktalıyorum.

Umarım, makalem sizin için yararlı olmuştur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal alanlarda paylaşarak gösterebilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

Ceviz Kurutma Ceviz Ağacı Sülfür Kara Ceviz Ceviz Kıracağı

Önceki KonuRonde Ceviz: Son Yılların Popüler Fidanı
Sonraki KonuPedro Ceviz: Hakkında Her Şey Tek Yazıda

4 YORUM

 1. Bahçemde beş tane ceviz agacim var. Yaşlarını bilmiyorum ama oldukça kalın gövdeleri var. Çok az ceviz veriyorlar, yazilarinizdan anladığım kadarıyla tozlayıcı çeşide ihtiyaç var. Ağaçlarımın hangi çeşit olduğunu nasıl öğrenebilirim? Uygun tozlayıcı seçmek için size sormak istedim.

  • Ağaca bakarak ceviz tespiti imkansız Ahmet Bey. Hiç bir uzman ya da teknik elaman ceviz ağacınız şu çeşit diyemez. Ağaçlarınız yaşlı ve gelişimi güzel anladığım kadarıyla. O yüzden bölgenizde yetiştirilmesi uygun olan bir çeşit belirleyip ağaçlarınıza aşı yapabilirsiniz. Yapacağınız aşı sonrası da yeni çeşidinize uygun tozlayıcı çeşit dikerek arzuladığınız verime ulaşmanız kolaylaşacaktır.

   Ancak, verimin az olmasında tozlayıcı çeşitle birlikte sulama, gübreleme, budama, çeşit özelliği gibi bir çok değişken var. Bu hususları da göz önünde bulundurup değerlendirmenizde yarar var.

 2. Büyük harflerle FRANQUETTE, küçük harflerle franquette diye yazılır ve frankette diye okunur. Türkiye de ise genel anlamda franket diye telaffuz edilir.

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!