İvesi Koyunu: Özellikleri (Satış Fiyatları) ve Daha Fazlası

İvesi Koyunu
İvesi Koyunu

İvesi koyunu Suriye-Arap çöllerinde ortaya çıkan evcil bir koyun cinsidir. Çok amaçlı bir koyun ırkıdır. Ausi, Baladi, Deiri, Ivesi, Gezirieh, Nuami ve Suriye gibi isimlerle de bilinir.

Türkiye’de ise daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir. Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay gibi illerde yoğun olarak bulunur.

Ülke geneline bakıldığında ise küçükbaş hayvanlar içindeki toplam payının %4 civarında olduğu görülür.

İvesi Koyunu

İvesi koyunu sıcak ve kurak iklim şartlarına uyum sağlamada son derece başarılıdır. Adaptasyon özellikleri gelişmiştir.

Bunun haricinde  çok uzun  mesafeleri rahatlıkla yürüyebilir. Diğer koyun ırkları gibi yaz aylarında yaylaya gitme gereksinimi hissetmez.

İvesi Koyun Özellikleri

İvesi ırkı koyunlar beyaz renklidir, baş ve bacaklar ise kahverengidir. Kuyruk bölgeleri oldukça yağlıdır.

Dişiler boynuzsuzdur. Erkeklerde ise boynuz helezoni bir yapıdadır ve hilale benzer. Dişilerin memeleri, yüksek süt verimine uygun olarak bezel bir yapıya sahiptir.

İvesi koyun kombine bir ırk olmasına rağmen, süt verimi yönü daha öne çıkar.

Dünyadaki  en yüksek  süt veren koyun ırklarından biri olarak bilinir. Bundan dolayı süt için beslenmesi daha mantıklıdır. Ancak et için de beslenebilir.

Vücutları orta yapılı ve sağlamdır. Süt tipine uygun bir ince kemik yapısı vardır, ancak kemik yapısı son derece sağlamdır.

Canlı ağırlık dişilerde 45-50 kg erkeklerde ise 60-70 kg aralığında değişmektedir. Laktasyon başına 140 ile 170 litre arasında süt üretirler.

İvesi yetiştiriciliği doğru olarak yapıldığında yüksek gelir sağlama imkanı verir. Bunun için ise öncelikle bu ırkın yakından tanınması ve özelliklerinin bilinmesi gerekir. Ayrıca uygun bakım ve beslenme koşulları da sağlanmalıdır.

İvesi Koyun Fiyatları

İvesi koyunu fiyatları arz talep dengesine göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak diğer yerli ırklara göre daha pahalı olduğu söylenebilir.

Ortalama olarak İvesi fiyatları şu şekildedir:

İvesi ÇeşitleriEn Az (TL)En Çok (TL)
Dişi İvesi Kuzu3,500 ₺4,500 ₺
Erkek İvesi Kuzu4,500 ₺5,500 ₺
Dişi İvesi Koyun6,000 ₺7,000 ₺
Erkek İvesi Koç7,000 ₺8,000 ₺

(İvesi Koyun Fiyatları)

İvesi fiyatları hakkında güncel bilgi almak için bağlantıyı tıklamanız yeterli olacaktır.

Hem süt hem de et verimi açısından değerli olan bu koyun cinsini yetiştirmek isteyenler için bu yazımızda bazı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Sitemizde yayınladığımız hayvancılık ile ilgili diğer içerikleri ise tarimmemleketi.com ana sayfasından inceleyebilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

Koyun Irkları Texel Koyunu Keçiler Kaç Ayda Doğurur? Kepenek

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!