Keçiler Kaç Ayda Doğurur? Kaç Oğlak Verir?

Keçiler Kaç Ayda Doğurur?
Keçiler Kaç Ayda Doğurur?

Keçiler kaç ayda doğurur? Kimi zaman besiciliğe yeni başlayacak olanlar kimi zaman da genel kültür açısından bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından  merak  duyulan bir husus olmuştur.

Keçi doğumu ile ilgili en temel bilgileri tarimmemleketi.com okurları için aktarmaya çalışacağım bu derlememde aradığınızı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Keçi doğum süresi konusunu ele almışken keçiler kaç günde doğurur? Keçiler kaç ayda bir doğurur? gibi detaylara da kısaca değineceğim.

 Neden mi?  Çünkü hayvan işletmelerinde karlılık sağlanabilmesi için bu tür hayati bilgilerden haberdar olunması gerekir.

Keçi kaç ayda doğurur? sorusu ile ilgili yazımda bahsedeceğim diğer alt başlıklar ise şu şekilde olacak:

  1. Keçi Hamilelik Süresi Ne Kadar?
  2. Keçi Kaç Yaşında Doğurur?
  3. Keçiler Kaç Tane Doğurur?
  4. Keçiler Kaç Ayda Bir Doğurur?

Keçiler Kaç Ayda Doğurur?

Keçiler yaklaşık 5 ayda doğurur. Keçi doğumu genel olarak yatar pozisyonda ve insan müdahalesine ihtiyaç duyulmadan gerçekleşir. Her zaman böylemi olur? Tabi ki de hayır. Bazı keçiler yatar pozisyonda doğum yaparken bazı keçilerde doğumu ayakta gerçekleştirir.

Bazı doğumlarda ise veteriner veya çiftçi müdahalesi gerekebilir.  Niye mi?  Çünkü oğlak ters pozisyon almış olabilir. Annenin karnına müdahale edilerek doğum anında oğlağın kafasının önce çıkması sağlanır.

Keçilerde Gebelik Süresi

Keçilerde gebelik süresi 144 ile 157 gün arasında değişmekte olup 23 haftaya denk gelmektedir. Keçilerde hamilelik ve doğum süresi aşağıdaki birçok kritere göre farklılık gösterebilir:

  1. Keçinin ırkına ve hormonal yapısına,
  2. Doğum yapacak dişinin yaşına,
  3. Doğacak oğlağın cinsiyeti ve doğum tipine,
  4. Enlem derecesine

Peki, keçilerde doğum süresi ne kadar? Dünya genelinde farklı ırklarda 3 saate kadar örnekler var. Ülkemizdeki ırklarda ise bu süre 20 dakikaya kadar düşmüş durumda.

İkiz gebeliklerde doğum süresini ise şu şekilde özetleyebiliriz. İkiz yavrunun ilki yani ilk doğum yaklaşık 20-25 dakikada, ikinci doğum ise ortalama 6 dakikada tamamlanır. İki doğum arasında geçen süre ise 6 ile 10 dakika arasında değişebilir.

Keçiler Yılda Kaç Kez Doğurur?

Keçiler yılda iki kez doğurur. Keçilerin her yıl iki kez doğum yapabilmesi daha doğrusu düşük yapmadan  sağlıklı  oğlaklar dünyaya getirebilmesi için iyi bir beslenmeye ve bakıma tabi tutulması gerekir. Doğumdan 6 ay kadar sonra erginleşen oğlaklar üreme dönemine erişmiş olur.

Genel olarak ise dişiler yani hiç doğum yapmamış çebiçler 8-9 aylıkken gebe kalmaya başlarlar. Geç gelişen keçi ırklarına ait çebiçlere ise 15-18 aylık dönemlerindeyken teke katılması daha doğru olacaktır.

Keçiler olumsuz şartları sevmeyen stresten etkilenen canlılardandır. Bu nedenle keçi besleyenler daha fazla verim alabilmek adına hayvanlara herhangi bir baskı uygulamaktan uzak durmalıdırlar.

Beslediği keçilerden maksimum verim almak isteyen işletme sahipleri mutlaka bir veteriner desteğine başvurmaları gerekir. Doğum sonrası anne keçiye ve yavruya vitamin desteğinin sağlanması gibi ayrıntılara da  dikkat  edilmesi gerektiğini böylelikle hatırlatmış olalım.

Keçiler Kaç Tane Doğurur?

Keçiler her bir doğumda 1 veya 2 adet oğlak doğurabilir. Ancak tek doğumda 3 adet (üçüz), nadirde olsa 4 adet (dördüz) doğuran anne keçilerde mevcut.

Bir yaşındaki keçi yavrusu olarak bilinen çebiçler yani daha önce hiç hamile kalmamış keçi yavruları ilk gebeliklerinde genellikle tek yavru doğururlar.

İlk doğumunu tamamlamış ikinci veya sonraki gebelikleri yaşayan anaçlaşmış keçilerin ikiz veya üçüz yavruları dünyaya getirmeleri  oldukça  yüksek ihtimaldir. İşte tamda bu nedenle keçilerin gebelik dönemlerinde bakım ve beslenmesine dikkat edilmelidir.

Keçi Kaç Yaşında Doğurur?

Bir keçi ilk doğumunu 1 yaş ile 1 yaş 2 aylık dönem aralığında gerçekleştirir. Ay olarak belirtmek gerekirse; 12-14 aylık olmuş bir keçi ilk doğumunu tamamlayarak ilk oğlağına kavuşmuş olur.

Toparlamak gerekirse keçiler ortalama 15-18 yıl yaşayabilen canlılardır. Bu hayvanların yaşam sürelerini iyi bir besleme, stresten uzak barınma alanlarının sağlanması, günlük bakımlarının  muntazam  yapılması gibi hayati konular belirleyecektir.

Umarım keçiler kaç ayda doğurur? başlıklı yazımla sizlere yardımcı olabilmişimdir.

# İlginizi Çekebilir

Arı Irkları ve Özellikleri Koyun Irkları En Çok Süt Veren İnek Tavuk Hastalıkları

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!