Anasayfa Gıda Kefir Haram Mı? Helal Mi? Yok Artık Diyeceksiniz!

Kefir Haram Mı? Helal Mi? Yok Artık Diyeceksiniz!

5
Kefir Haram Mı?
Kefir Haram Mı?

Kefir Haram Mı?

Kefir haram mı? Kefirde alkol var mı? gibi sorular, kefir içenlerde ya da içmek için tereddüt yaşayanlarda zaman zaman şüpheye neden olmuştur.

Kefirin saymakla bitmeyen faydaları, kefir satışını artırmaya yönelik yapılan reklam çalışmaları, kefirin beslenmedeki önemi ve kefire diyet reçetelerinde de yer verilmesi ile birlikte, kefir son on beş yirmi yıldır  hiç olmadığı kadar  popülerliğe ulaştı.

Peki, dünya genelinde yoğurttan sonra en çok bilinen, tüketimi hızla artan probiyotik fermente süt ürünü olan Kefir Haram Mı? Kefir Alkollü Müdür? Yoksa Kefir Helal Mi? Kefir İçmek Caiz Mi? gibi en çok merak edilen başlıkları sizler için araştırdım.

 Hadi o zaman,  Kefir içmek haram mıdır? Değil midir? Hep birlikte inceleyelim.

Kefirde Alkol Var Mı?

Kefirde Alkol Var Mı?
Kefirde Alkol Var Mı?

Kefirde alkol var mı? Evet var. Kefir fermente bir süt ürünüdür. Fermente edilen tüm gıdalarda olduğu gibi kefirde de mayalanmaya bağlı olarak alkol meydana gelir.

Yani kefir alkollü müdür? Evet alkollüdür. Ancak ortaya çıkan alkol, sütü mayalayıp kefir elde etmeye çalışırken  doğal olarak  kendiliğinden oluşmaktadır.

İyi de nedir bu fermente ya da diğer adıyla fermantasyon? Bazı bakteri, mantar ve mikroorganizmalardan yararlanarak, belli başlı gıdaları kimyasal değişime uğratıp  yeni bir besin  oluşturmak için yapılan  mayalama  işlemine fermantasyon denir.

Fermantasyon sonucu gıdaların açığa çıkardığı alkol miktarları ile bazı sebze ve meyvelerin bünyelerinde doğal olarak bulundurdukları alkol oranlarını bilimsel bir açıklama ile sizlerle paylaşmak istiyorum:

TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı’nda 16-17-18/10/2006 tarihlerinde yapılan analiz sonuçlarına göre bazı yiyecek ve içeceklerin içerdiği ethanol (etil alkol) miktarları açıklandı. Buna göre tespit edilen etil alkol değerleri aşağıdaki gibidir;

Yoğurt » 2,48 gr/kg,
Boza » 2,26 gr/l,
Sirke » 1,69 gr/l,
Gül suyu » 1,53 gr/l,
Ekmek mayası » 1,24 gr/kg,
Meyve suyu » 0,48 gr/l,
Kola » 0,2 gr/l,
Gazoz » 0,2 gr/l,
Portakallı gazoz » 0,2 gr/l,
Patates » 4,47 gr/kg,
Portakal » 2,13 gr/kg,
Greyfurt » 0,95 gr/kg,
Hurma » 1,90 gr/kg

Kefir Alkol Oranı

Kefir alkol oranına dönecek olursak, kefir içeriğinde bulunan karbondioksit (CO2), asitlik, alkol miktarı mayalama süresiyle paralellik gösterir ve süre arttıkça oranlarda da  artış  gözlemlenir.

Türkiye’de alkolsüz içecekler “15.06.2007 tarihli ve 26553 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği” kapsamında değerlendirilmektedir. Tebliğe göre, alkolsüz içeceklerde üretimin doğasından kaynaklanabilecek etil alkol miktarı en fazla  3,0 gram/litre  olacağı beyan edilmiştir.

Kefir çeşitleri bünyelerinde bulundurdukları etil alkol oranlarına göre aşağıdaki gibi dört başlıkta sınıflandırılmıştır. Türkiye’de ticari olarak üretilen kefirlerin alkol oranı (%0,6) olup  tatlı kefir  grubundadır.

1. Tatlı Kefir (%0,6),
2. Orta Sert Kefir (%0,7),
3. Sert Kefir (%0,8),
4. Çok Sert Kefir (%1,1)

Kefir Sarhoş Eder Mi?

Ülkemizde tatlı kefir adıyla satılan ve alkol oranı (%0,6) olan kefirler insanı  sarhoş etmez. 

Kefir İçmek Haram Mı?

Kefir İçmek Haram Mı?
Kefir İçmek Haram Mı?

Kefir içmek haram mı? Kefir haram mı diyanet bu konuda nasıl bir fetva vermiş? YouTube‘dan izleyebilirsiniz.

Kefir içmek haram mıdır? Kefir haram mıdır? Sorularına verilen cevaplar diyanet ve pek çok din âlimi için genel olarak ortak olup, kefir içmenin haram olmadığı yönündedir. Ancak birkaç zıt görüşte  yok değil! 

Kefir İçmek Caiz Midir?

Kefir İçmek Caiz Mi?
Kefir İçmek Caiz Mi?

Kefir içmek caiz mi? Kefir yemek caiz mi? Standart şartlarda, bakanlığın belirlediği koşullarda üretilmiş ve muhafaza edilmiş kefirin içilmesi caizdir. Kefir caiz mi? diye bu yönüyle de bakılmak kaydıyla kefir içmenin dinen caiz olduğunu söyleyebiliriz.

Kefir Helal Mi?

Kefir Helal Mi?
Kefir Helal Mi?

Kefir helal midir? Kefirin hükmü nedir? İki madde halinde kefir helal mi? Toparlayarak konuyu bağlamak istiyorum:

 #1   Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne göre Türkiye’de üretilen tatlı kefirin içinde oluşan kefir alkol oranı insanı sarhoş edecek düzeyde değil. Bu nedenle tebliğe göre tatlı kefirin üretilmesinde, satılmasında ve içilmesinde herhangi bir  uygunsuzluk  yoktur.

 #2   Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

İslamiyet’te, sarhoşluğa neden olacak düzeyde mayalanmış içeceklerin tüketilmesi haramdır. Kısa süreli mayalanan kefirin, Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne göre alkol oranının belirtilen sınırlar içerisinde olması ve sarhoş etmediği, besleyici özelliği ve bazı hastalıkların tedavisinde önerildiğine dair yapılan açıklamalar ışığında, kefirin içilmesinde bir  sakınca yoktur.  Fakat çok içildiğinde sarhoş edecek düzeyde mayalanmış kefirin içilmesi  caiz değildir.  Nitekim Peygamber Efendimiz, “Çoğu sarhoşluk verenin, azı da haramdır.” buyurmuştur (İbn Mâce, Eşribe, 10).”

Özetle, bir insan Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne göre Türkiye’de üretilen tatlı kefiri içebileceği kadar içtikten sonra, sarhoşluk alameti olan fiziksel ve zihinsel değişiklikler yaşamayacağı için, tatlı kefirin sarhoş eden içecekler grubunda gösterilmesi söz konusu olamaz.

Ülkemizde ticari olarak satışa sunulan tatlı kefirin içeriğinde bulunan alkol miktarına benzer ve yaklaşık değerler, yediğimiz ve içtiğimiz birçok gıdada da mevcut. Tıpkı içinde alkol olan ekmek mayası, sirke ve bazı meyveler gibi.

Diyanette, bakanlığın belirlediği kriterlere uygun üretilen tatlı kefirin içilmesinde sakınca yoktur, haram değildir ve helaldir diyerek kefir içmenin caiz olduğuna yönelik fetva vererek kefir hakkındaki tüm belirsizlikleri açıklığa kavuşturmuştur.

Umarım, makalem sizin için yararlı olmuştur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal alanlarda paylaşarak gösterebilirsiniz.

Önceki KonuRonde Ceviz: Son Yılların Popüler Fidanı
Sonraki KonuFranquette Ceviz: Fidanı ve Öne Çıkan Özellikleri
Teorik ve pratik bilgileri büyük ölçüde harmanlayıp aktarmaya çalışan Ziraat Yüksek Mühendisi'yim. Makalelerimi hazırlarken, konulara çok yönlü yaklaşıp büyük bir titizlikle oluşturuyorum ki en iyi şekilde yararlanmanızı amaçlıyorum. Sayfamda paylaştığım birbirinden değerli yazılarımı okudukça "dünyalar sizin olacak".

5 YORUM

  1. Diyanetin ne dediği önemli değil. Haramın azı-çoğu, doğal olanı-doğal olmayanı yoktur. Çoğu haram olan şeyin azı da haramdır. Din dediğiniz olgu işinize geldiği gibi eğip bükebileceğiniz bir olgu değildir.

    • iyi hoş kendinize göre yorumlayıp işi bitirmişiniz de hurmada bile alkol olduğu tespit edilmiş. Şimdi size göre hurmada mı haram oluyor? yüzyıllardır islam aleminin tükettiği hurmada sizin düz mantığınıza göre haram öyle mi? bi de böyle düşünün bakalım!

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!