Kefir Haram Mı? Helal Mi? İşte Diyanet’in Fetvası!

0
Kefir Haram Mı?
Kefir Haram Mı?

Kefir haram mı? Kefirde alkol var mı? gibi sorular, kefir içenlerde ya da içmek için tereddüt yaşayanlarda zaman zaman şüpheye neden olmuştur.

Saymakla bitmeyen kefirin faydaları, kefir satışını artırmaya yönelik yapılan reklam çalışmaları, kefirin beslenmedeki önemi ve kefire diyet reçetelerinde de yer verilmesi ile birlikte, kefir son on beş yirmi yıldır  hiç olmadığı kadar  popülerliğe ulaştı.

Kefir Haram Mı?

Peki, dünya genelinde yoğurttan sonra en çok bilinen, tüketimi hızla artan probiyotik fermente süt ürünü olan Kefir Haram Mı? Kefir Alkollü Müdür? Yoksa Kefir Helal Mi? Kefir İçmek Caiz Mi? gibi en çok merak edilen başlıkları sizler için araştırdım.

 Hadi o zaman,  kefir içmek haram mıdır? Değil midir? Hep birlikte inceleyelim.

Kefirde Alkol Var Mı?

Kefirde Alkol Var Mı?
Kefirde Alkol Var Mı?

Kefirde alkol var mı? Evet var. Kefir fermente bir süt ürünüdür. Fermente edilen tüm gıdalarda olduğu gibi kefirde de mayalanmaya bağlı olarak alkol meydana gelir.

Yani kefir alkollü müdür? Evet alkollüdür. Ancak ortaya çıkan alkol, sütü mayalayıp kefir elde etmeye çalışırken  doğal olarak  kendiliğinden oluşmaktadır.

İyi de nedir bu fermente ya da diğer adıyla fermantasyon? Bazı bakteri, mantar ve mikroorganizmalardan yararlanarak, belli başlı gıdaları kimyasal değişime uğratıp  yeni bir besin  oluşturmak için yapılan  mayalama  işlemine fermantasyon denir. (Bknz. Kefir nedir?)

Fermantasyon sonucu gıdaların açığa çıkardığı alkol miktarları ile bazı sebze ve meyvelerin bünyelerinde doğal olarak bulundurdukları alkol oranlarını bilimsel bir açıklama ile sizlerle paylaşmak istiyorum:

TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı’nda 16-17-18/10/2006 tarihlerinde yapılan analiz sonuçlarına göre bazı yiyecek ve içeceklerin içerdiği ethanol (etil alkol) miktarları açıklandı.

Buna göre tespit edilen etil alkol değerleri aşağıdaki gibidir;

Yoğurt » 2,48 gr/kg,
Boza » 2,26 gr/l,
Sirke » 1,69 gr/l,
Gül suyu » 1,53 gr/l,
Ekmek mayası » 1,24 gr/kg,
Meyve suyu » 0,48 gr/l,
Kola » 0,2 gr/l,
Gazoz » 0,2 gr/l,
Portakallı gazoz » 0,2 gr/l,
Patates » 4,47 gr/kg,
Portakal » 2,13 gr/kg,
Greyfurt » 0,95 gr/kg,
Hurma » 1,90 gr/kg

Kefir Alkol Oranı

Kefir alkol oranına dönecek olursak, kefir içeriğinde bulunan karbondioksit (CO2), asitlik, alkol miktarı mayalama süresiyle paralellik gösterir ve süre arttıkça oranlarda da  artış  gözlemlenir.

Türkiye’de alkolsüz içecekler “15.06.2007 tarihli ve 26553 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği” kapsamında değerlendirilmektedir.

Tebliğe göre, alkolsüz içeceklerde üretimin doğasından kaynaklanabilecek etil alkol miktarı en fazla  3,0 gram/litre  olacağı beyan edilmiştir.

Kefir çeşitleri bünyelerinde bulundurdukları etil alkol oranlarına göre aşağıdaki gibi dört başlıkta sınıflandırılmıştır.

Türkiye’de ticari olarak üretilen kefirlerin alkol oranı (%0,6) olup  tatlı kefir  grubundadır.

1. Tatlı Kefir (%0,6),
2. Orta Sert Kefir (%0,7),
3. Sert Kefir (%0,8),
4. Çok Sert Kefir (%1,1)

Kefir Sarhoş Eder Mi?

Ülkemizde tatlı kefir adıyla satılan ve alkol oranı (%0,6) olan kefirler insanı  sarhoş etmez. 

Kefir İçmek Haram Mı?

Kefir İçmek Haram Mı?
Kefir İçmek Haram Mı?

Kefir içmek haram mı? Kefir haram mı diyanet bu konuda nasıl bir fetva vermiş? gelin birlikte hocamıza ait videoyu dinleyelim.

Kefir içmek haram mıdır? Kefir haram mıdır? Sorularına verilen cevaplar diyanet ve pek çok din âlimi için genel olarak ortak olup, kefir içmenin haram olmadığı yönündedir. Ancak birkaç zıt görüşte  yok değil! 

Kefir İçmek Caiz Midir?

Kefir İçmek Caiz Mi?
Kefir İçmek Caiz Mi?

Kefir içmek caiz mi? Kefir yemek caiz mi? Standart şartlarda, bakanlığın belirlediği koşullarda üretilmiş ve muhafaza edilmiş kefirin içilmesi caizdir.

Kefir caiz mi? diye bu yönüyle de bakılmak kaydıyla kefir içmenin dinen caiz olduğunu söyleyebiliriz.

Peki Kefiri kimler içemez?, Kefir kabız yapar mı?, Kefir alerji yapar mı? hepsi ve daha fazlası için kefirin zararları başlıklı yazıma  mutlaka  göz atmalısınız.

Kefir Helal Mi?

Kefir Helal Mi?
Kefir Helal Mi?

Kefir helal midir? Kefirin hükmü nedir? İki madde halinde kefir helal mi? Toparlayarak konuyu bağlamak istiyorum:

 #1   Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne göre Türkiye’de üretilen tatlı kefirin içinde oluşan kefir alkol oranı insanı sarhoş edecek düzeyde değil. Bu nedenle tebliğe göre tatlı kefirin üretilmesinde, satılmasında ve içilmesinde herhangi bir  uygunsuzluk  yoktur.

 #2   Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

İslamiyet’te, sarhoşluğa neden olacak düzeyde mayalanmış içeceklerin tüketilmesi haramdır. Kısa süreli mayalanan kefirin, Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne göre alkol oranının belirtilen sınırlar içerisinde olması ve sarhoş etmediği, besleyici özelliği ve bazı hastalıkların tedavisinde önerildiğine dair yapılan açıklamalar ışığında, kefirin içilmesinde bir  sakınca yoktur.  Fakat çok içildiğinde sarhoş edecek düzeyde mayalanmış kefirin içilmesi  caiz değildir.

Diyanette, bakanlığın belirlediği kriterlere uygun üretilen tatlı kefirin içilmesinde sakınca yoktur, haram değildir ve helaldir diyerek kefir içmenin caiz olduğuna yönelik fetva vererek kefir hakkındaki tüm belirsizlikleri açıklığa kavuşturmuştur.

Sonuç olarak, konu hakkında diyanetin yaptığı açıklama bu şekilde. Buna rağmen diyanetin açıklamasına katılmayan, diyanetle farklı düşünen alimler ve insanlarda muhakkak var. Sizin bu konuya olan bakışınızı ise inancınız, mezhebiniz ve değer yargılarınız belirleyecektir diye düşünüyorum.

Diğer kefir makalelerine tarimmemleketi.com ana sayfasından ulaşabilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

Kefirin Faydaları Kefirin Zararları Kefir Kaç Kalori Kefir Alkol Oranı

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!