Kefir Kaç Kalori? Sade Meyveli Laktozsuz (Hepsi Bu Tabloda)

0
Kefir Kaç Kalori?
Kefir Kaç Kalori?

Kefir kaç kalori? Sağlıklı bir yaşam açısından beslenmesine dikkat edenler için kefir kalori yönünden önemi oldukça büyük bir gıdadır.

Dahası farklı sağlık sorunları yaşayanlar ve diyetisyen kontrolünde zayıflamaya çalışanlar tarafından da 1 bardak kefir kalorisi ne kadar? diye konu tamamıyla özele indirgenmiş durumda.

Kefirin faydaları çok fazla ve tüketimi hızla artan bir probiyotik olması nedeniyle bu yazımda kefir kaç kalori? Kefir içeriği ve kefir besin değeri gibi  tüm detayları  sizler için tek tek bir araya getirdim.

Kefir çeşitleri, kefir besin değeri ve kefir markaları hakkında kaleme aldığım bu yazımı hazırlarken ben çok keyif aldım, eminim sizde okurken keyif alacaksınız.

Kefir Kaç Kalori?

Kefir kaç kalori? 1 bardak kefir kaç kalori ana başlıklı yazımda, sizlere aşağıda detaylarını verdiğim alt başlıkları en iyi şekilde aktaracağımdan emin olabilirsiniz!

 1. Kefirin İçindekiler
 2. Kefir Kaç Kalori?
 3. 1 Bardak Kefir Kaç Kalori?
 4. Kefir Sade ya da Meyveli Olursa Kaloriyi Etkiler Mi?
 5. Laktozsuz Kefir Kalorisi

Kefir Kalori

Kefir kalori yönünden bünyesinde ihtiva ettiği yağın tam veya yarım olmasına göre farklılık gösterir. Bu nedenle 1 bardak kefir kalori değeri sabit olmayıp değişkendir.

Genel anlamda kefir düşük kalorili bir gıda olması nedeniyle daha çok tam yağlı tüketimi tercih edilen probiyotik bir üründür. (Bknz. DergiPark)

1 Bardak Kefir Kaç Kalori?

Bir Bardak Kefir Kaç Kalori?
Bir Bardak Kefir Kaç Kalori?

1 bardak kefir kaç kalori? sorusu genel bir ifade olacağı için bir bardak kefir kaç kaloriden ziyade 1 su bardağı kefir kaç kalori ve 1 çay bardağı kefir kaç kalori diye ayrıntılı bir biçimde başlığımızı ele almak daha doğru olacaktır.

Kefir haram mı? Kefirde alkol var mı? Çok şaşıracaksınız!
https://tarimmemleketi.com/kefir-haram-mi

Marketlerde satılan kefir markalarının tamamını inceleyip 1 bardak kefir kaç kalori diye bakarsanız her bir markanın beyan ettiği kalori değerinin birbirinden farklı olduğunu görecekseniz.

Türkiye de üretilen hazır kefir markaları tarafından 1 porsiyon 250 ml olarak kabul görmektedir. Yani 1 porsiyon ürün 250 ml olup 1 paket (1 Litre) 4 porsiyondur.

Birçok yerde ise 1 su bardağı kefir kaç kalori diye bilgi paylaşılırken 100 ml baz alınarak açıklama yapıldığını da görebilirsiniz.

Mademki porsiyon ölçütü 250 ml olarak kabul görmüşse 1 bardak kefir kaç kalori diye açıklanırken de 250 ml göre bilgi vermenin çok daha sağlıklı olacağı bir gerçektir.

Ancak bir bardak kefir kaç kalori? sorusu için verilecek cevap markadan markaya, kefirin sade ya da meyveli olup olmadığına göre değişiklik gösterecektir.

Aşağıdaki tablodan on markanın ürettiği sade kefir kalori değerlerine  detaylıca  bakabilirsiniz:

Kefir Markaları Sade 1 Bardak Kefir Kaç Kalori? (250ml/kcal)
Altınkılıç 157 Kalori
Baltalı 157 Kalori
Kefirzadem 145 Kalori
Fropie 145 Kalori
Sütaş 140 Kalori
Eker 132 Kalori
Pınar 130 Kalori
Danone 125 Kalori
Birşah 110 Kalori
İçim 107 Kalori

(1 Bardak Kefir Kaç Kalori)

Yukarıdaki tablodan çıkarılacak sonuç markaların ürettiği kefir kalorilerinin farklı olduğu, 1 su bardağı kefir kaç kalori sorusu için verilecek cevabın 250 ml göre bakıldığı takdirde en yüksek kaloriye sahip firmanın Altınkılıç ve Baltalı, en düşük kalorideki kefirin ise İçim markasına ait olduğunu söyleyebiliriz. 

Kefir İçindekiler

Kefir İçindekiler
Kefir İçindekiler

Kefir içeriği diyet yapan birçok insan tarafından merak konusu olmuştur. Kefir besin değeri net olarak anlaşılabilmesi için kefirin içindekiler yani kefir protein değeri, kefir vitaminleri gibi enerji ve besin öğeleri aşağıda sunulmuştur:

Enerji ve Besin Öğeleri

Kefir İçindekiler

100 g için 250 ml için
Yağ (g) 3,2 8,0
Doymuş Yağ (g) 2,2 5,5
Karbonhidrat (g) 5,2 13,0
Şekerler (g) 2,3 5,8
Protein (g) 3,3 8,3
Tuz (g) 0,2 0,5
Kalsiyum (mg) 120,0 300,0
B₁₂ (mg) 0,4 1,0
B₂ (mg) 0,2 0,6
Fosfor 106,0 265,0

(Kefirin İçindekiler)

 Dipnot:  Kefirin besin değerine yer verdiğim üstteki tablo, Altınkılıç markasının sade kefiri baz alınarak oluşturulmuştur.

Sade Kefir Nasıl Tatlandırılır?

Sade kefiri içmeyi sevmeyenler ya da içmekte zorlananlar şeftali, mango, ananas, böğürtlen, kivi, muz, çilek gibi mevsimsel meyveleri blenderdan geçirerek tatlandırabilir. Daha fazlasını isteyenler kattıkları meyvelere  ek olarak  bir miktar bal ilave ederek de sade kefiri tatlandırabilirler.

Kefir Tok Tutar Mı?

Kefir, nispeten daha uzun süreli tokluk hissi veren gıdalardan biridir. Mideyi tok tutan kefir açlık krizlerini önleyerek, zayıflamak için perhiz yapan kişilerde başarı oranını artırarak diyete  pozitif  bir katkı sağlar.

Kefir Markaları

Kefir markaları kefir severler için birçok alternatifle marketlerde yerini almaya devam ediyor. Kamu ve özel girişimler sonucu ortaya çıkan hazır kefir markaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Kefir Markaları (Hazır Kefir)

 1. Altınkılıç Kefir
 2. Atatürk Orman Çiftliği Kefiri
 3. Baltalı Kefir
 4. Birşah Kefir
 5. Danone Kefir
 6. Eker Kefir
 7. Elta Ada Organik Kefir
 8. Fropie Kefir
 9. İçim Kefir
 10. Karamaya Kefir
 11. Kefirzadem Kefir
 12. Orvital Organik Kefir
 13. Pınar Kefir
 14. Radoha Kefir
 15. Seçen Çiftliği Kefir
 16. Sütaş Kefir

Kefir Çeşitleri

Kefir çeşitleri olan birden fazla seçenekle satışa sunulan çok özel bir içecektir. Kefir çeşitlerini altı farklı alternatifle tüketebilirsiniz. İşte o hazır kefir çeşitleri:

 1. Sade Kefir
 2. Çilekli Kefir
 3. Orman Meyveli Kefir
 4. Laktozsuz Kefir
 5. Yaban Mersinli Kefir
 6. Ballı Muzlu Kefir
Kefir zararları olan bir içecek mi? Kefir alerji yapar mı?
https://tarimmemleketi.com/kefirin-zararlari

Meyveli Kefir Kaç Kalori?

Meyveli Kefir Kaç Kalori?
Meyveli Kefir Kaç Kalori?

Meyveli kefir kaç kalori? sorusu için net bir rakam vermek çok doğru değil.  Neden mi?  Çünkü kefirin içine eklenecek meyvenin türüne, sütün içindeki yağ oranına göre kalori kuşkusuz değişiklik gösterecektir. Ancak meyveli kefir kalori değerlerini ortalama olarak belirtmekte yarar var. İşte farklı süt yapılarına göre meyveli kefir kalorileri:

Meyveli Kefir Kaç Kalori 250ml/kcal
Tam Yağlı 247 Kalori
Yarım Yağlı 215 Kalori
Yağsız 190 Kalori

(Meyveli Kefir Kaç Kalori)

Çilekli Kefir Kalori

Çilekli Kefir Kalori
Çilekli Kefir Kalori

Çilekli kefir kalori değerlerini markalara göre tablo halinde aşağıdaki gibi hazırladım. 250 ml kefir çilekli kalorisi ise şu şekildedir:

Çilekli Kefir Kalorisi 250ml/kcal
Danone 212 Kalori
Altınlılıç 198 Kalori
Eker 175 Kalori
Pınar 172 Kalori
Birşah 170 Kalori
İçim 155 Kalori

(Çilekli Kefir Kalori)

Orman Meyveli Kefir Kalori

Orman meyveli kefir kalori değerleri markalar arasında değişkenlik gösterdiği için tablodan ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz: 

Orman Meyveli Kefir Kalorisi 250ml/kcal
Danone 212 Kalori
Altınkılıç 195 Kalori
İçim 155 Kalori

(Orman Meyveli Kefir Kalori) 

Laktozsuz Kefir Kalori

Laktozsuz kefir kalori yönünden sade kefire göre biraz daha düşük enerji içerir. Piyasada en yaygın bulunan iki firmanın ürettiği kefir laktozsuz olması halinde kalorileri yani ihtiva ettikleri enerjileri aşağıdaki gibi olacaktır:

Laktozsuz Kefir Kalorisi 250ml/kcal
Altınkılıç 150 Kalori
İçim 102 Kalori

(Laktozsuz Kefir Kalori)

 UYARI:  “Bu makale insanları genel olarak bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Kefirin her bünyeye vereceği etki  farklı  olabilir. Sağlığınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız eğer, kefir tüketmeden önce bir uzmanla görüşmeniz önemle tavsiye edilmektedir.

Tüm gelişmeleri tarimmemleketi.com sayfasından takip edebilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

Kefirin Faydaları Kefirin Zararları Kefir Haram Mı? Kefirin İçindekiler

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!