Mısır Silaj Fiyatları: 2024 Güncel Piyasa (Bugün) Ne Kadar?

Mısır Silaj Fiyatları
Mısır Silaj Fiyatları

Mısır silaj fiyatları bugün kaç para? diye araştırma yapanlar için piyasanın nabzını tuttuğum bu yazımda bir çok detaya ulaşabileceksiniz.

Hayvan beslemede önemli bir yeri olan mısır silajı fiyatları dönemsel değişkenlik gösterse de takipçilerim için  güncel  fiyatları blogumdan sunmak istedim.

Sektörün içinde olmam nedeniyle birçok ürün fiyatında olduğu gibi silajlık mısır fiyatları içinde anlık satış rakamlarını sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Silaj mısır fiyatları daha çok biçilen mısırın birinci ekim veya ikinci ürün olmasına göre belirlenmektedir.

Her ne kadar mısır silaj fiyat konusunda tüccarlar arasında farklı politikalar izlense de  tüm ayrıntılara  sizler için değineceğim.

Maliyet araştırması yapan yetiştiricilerimiz için üzerinde duracağım alt başlıklar ise şu şekilde olacak:

  1. Mısır Silaj Fiyatları Ne Kadar?
  2. 1 Ton Silaj Kaç Para?
  3. Paketlenmiş Mısır Silajı Fiyatları

Mısır silajı fiyat araştırması yaparken ilk sormanız gereken alacağınız satılık mısır silajı birinci ekim mi yoksa ikinci ekim mi olduğunu öğrenmek olacaktır.

Bazı tüccarlar birinci ve ikinci ekiliş ürünleri karıştırarak direkt olarak tek ürün şeklinde satarken, bazı tüccarlarda birinci ekim yapılan silajlık mısırı ayrı, ikinci ürün olarak ekilen silajlık mısırı ise ayrı satmayı tercih ediyor.

Firmaların uyguladığı bu satış taktikleri 1 ton silaj kaç para? sorusuna verilecek cevabı etkileyecek olup paketlenmiş mısır silajı fiyatları içinde farklılığa neden olacaktır.

Mısır Silaj Fiyatları

Mısır silaj fiyatları 2024 piyasası bugünlerde birinci ekim mahsul için 1.900 TL ile 2.100 TL arasında değişmektedir. Bu rakam balyalanmış mısır silajının güncel ton fiyatı olup nakliye dahil değildir.

Mısır silajı ton fiyatı biraz daha  hesaplı  olsun isterseniz birinci ve ikinci ekime ait ürünlerin karıştırılarak satıldığı silajlık mısır ton fiyatı ise yaklaşık 1.800 TL’dir. En hesaplı silaj ton fiyatı ise ikinci ekim silajlık mısıra ait olup ortalama 1.700 TL’dir.

Paketlenmiş mısır silajı fiyatları arasında dalgalanma olsa da temelde üç farklı seçenek sizleri bekliyor.

 DİPNOT:  Burada açıkladığım mısır silaj fiyatları Aksaray ilinin serbest piyasa koşullarını yansıtmaktadır. Bu yıl açıklanan dane mısır fiyatlarının düşük olması bir çok çiftçinin danelik olarak ektiği mısırı silaja bozmasına neden oldu. Haliyle bu yıl hem dane hem de silajlık mısır piyasası alt üst olmuş durumda.

Türkiye de yaygın olarak gördüğümüz beyaz renkli streç filmlere sarılmış tonluk balyalardır. Bazı şehirlerde ise 900 kg ve 500 kg’lık balyalara da rastlamanız mümkün.

Burada önemli olan alacağınız toplam silajlık mısırın kaç ton olduğudur. Satın alacağınız mısır silajı kamyon veya tıra yüklenince kantara çıkıp tartılacaktır.

Adetler arasında şehirlere göre  farklılık  oluşsa da toplam tonaj değişmeyecektir. Elbette hangi büyüklükte silajlık mısır alacağınız sizin takdiriniz.

Silajlık mısır fiyatları incelerken değinmekte yarar olduğuna inandığım bir husus var.

Birinci ekim yapılan mısırın üretim sezonu uzun olduğu için dane gelişimi tamamlanır. Silaj yapılan mısırda hem dane hem de yeşil aksam bulunur.

İkinci ekim yapılan mısırın üretim sezonu kısa olması nedeniyle dane gelişimi ya hiç olmaz ya da zayıf kalır. Yani mısır danesi sertleşmeden silajlık mısır biçime gelir.

Bundan dolayı ikinci ürün olarak ekilen mısırın silajında  genellikle  dane görünmez ama koçan görünebilir.

Silaj mısır fiyatları asıl konumuz ama ince detaylara da bakmakta fayda var.

Silajlık mısır ekili arazide biçim yapan makine suyla birlikte inokulant (laktik asit fermantasyonunu sağlayan bakteri) denilen kimyasalı karıştırıp balyalar.

Silaj yapımını kendisi yapan yani silajlık mısırı traktörle kendisi biçen çiftçiler römork veya kamyonlarla silajlık mısırı tarladan işletmesine getirerek noda dediğimiz yığınlar yaparak korumaya çalışırlar.

Bu yığınların içine kaya tuzu dökerek laktik asit fermantasyonunu kendi yöntemleriyle sağlamış olurlar.

Tarladan kendi imkanlarınızla biçerek çiftliğinize getirdiğiniz ve sonrasında yere serdiğiniz mısır yığınlarının üzerine çadır branda çekerek silaj yapılan mısırın  hava  almadığından emin olmalısınız.

Umarım mısır silaj fiyatlarını incelediğim bu makalemle sizlere yardımcı olabilmişimdir.

 UYARI:  tarimmemleketi.com da paylaşılan satış fiyatları bilgilendirme amaçlı olup ticari bir geçerliliği yoktur. Aksi iddia edilemez ve hiçbir şekilde hak talebinde bulunulamaz.

# İlginizi Çekebilir

Dane Mısır Fiyatları Buğday Fiyatları Saman Fiyatları Mısır Kurutma Tesisi Maliyeti

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!