Anasayfa Tarım Ronde Ceviz: Son Yılların Popüler Fidanı

Ronde Ceviz: Son Yılların Popüler Fidanı

4
Ronde Ceviz
Ronde Ceviz

Ronde Ceviz

Ronde ceviz son yıllarda önemi daha da artan, tozlayıcı olarak değerlendirilen bir çeşittir. Bir yerlerde Fernor ceviz fidanından bahsediliyorsa muhtemeldir ki, Ronde ceviz çeşidine de değiniliyordur.  Neden mi?  Nedenine alt satırlarda değineceğim!

Peki, Ronde ceviz ile ilgili yazımı şekillendiren ana başlıklar neler?

 1. Ronde Ceviz Fidanı Özellikleri
 2. Ronde Ceviz Fidanı Fiyatı
 3. Ronde Ceviz Aşı Kalemi
 4. Ronde Ceviz Tozlayıcısı
 5. Ronde Ceviz Verimi

Ronde cevizi her yönüyle irdelemeye  hazır mısınız?  Hadi o zaman başlayalım!

Ronde ceviz Fransa kökenlidir. Ronde ceviz çeşidinin mazisi 1800’lü yılların ortalarına uzanır. Ronde ceviz ağacının  gelişimi hızlıdır.  Ronde cevizin taç yapısı yarı dik ve yatay şekildedir. Ronde ceviz yan dal verimliliği %70-80 olan bir çeşittir.

Ronde ceviz fidanı ile ilkbahar geç ve sonbahar erken donlarına yakalanmadan yetiştiricilik tamamlanır.

Ronde Ceviz Fidanı Özellikleri

Ronde Ceviz Özellikleri
Ronde Ceviz Özellikleri

Türkiye’de Ronde diye bahsettiğimiz  Ronde ceviz fidanının  asıl adı Ronde de Montignac’tır. Ronde de Montignac ceviz fidanı özelliklerini sizler için araştırıp listelemeye çalıştım:

 1. Ronde ceviz fidanı geç çiçeklenir, hasada erken gelir. Ronde cevizin vejetasyon süresi kısa olduğu için meyve tutumu hızlı gelişir.
 2. Ronde ceviz güçlü bir ağaç yapısına sahip olması nedeniyle dayanıklı olduğu söylenebilir.
 3. Ronde ceviz özellikleri arasında küçük ya da orta büyüklükte (28-32 mm) diyebileceğimiz meyvelerde gösterilebilir.
 4. Meyve kabukları ince olan Ronde cevizin meyveleri kabuktan kolay ayrılır.
 5. Ronde cevizler kaliteli  (yağlı ve lezzetli)  meyvelere sahiptir.
 6. Ronde cevizin meyve şekli yuvarlak olup meyve iç rengi sarıdır.
 7. Ronde cevizin özelliklerinden bir diğeri ise  meyveye erken yatan  bir çeşit olmasıdır.
 8. Ronde ceviz fidanı 800 metre rakıma kadar dikilebilir.
 9. Ronde ceviz meyvelerinin iç randıman oranı yaklaşık %50’dir.
 10. Ronde ceviz fidanlarının Türkiye koşullarında kapama bahçelerde ana çeşit olarak kullanıldığını söylemek biraz güç. Ancak Ronde ceviz, bazı ceviz çeşitleri için iyi bir tozlayıcı göreviyle değerlendirilmektedir.
 11. Ronde ceviz ağacının erkek çiçekleri yani püskülleri 15-20 gün süreyle toz dağıttığı için tozlayıcı amacıyla kullanılmasını sağlamıştır. Örneğin, Fernor ceviz tozlayıcısı olarak Ronde ceviz dikilmesi tavsiye edilir.
 12. Ronde ceviz fidanları  yedi yaşında  polen üretmeye başlar ve on yaşında maksimum polen dökme seviyesine ulaşır.
 13. Ronde ceviz kuru kabuklu meyve ağırlığı 11-12 gr olup, kuru iç ağırlığı ise 7 gr civarındadır.
 14. Ronde cevizin çiçekleri protogeni özellik gösterir. Yani dişi çiçek erkek çiçekten önce açar.
 15. Ronde ceviz hastalıklara çok duyarlı değildir.

Ronde Ceviz Fidanı Fiyatı

Ronde ceviz fidanı fiyatını öğrenmenin ve fiyat alternatiflerini bir arada görmenin en kısa yolu e-ticaret siteleri. Zira bu tür alışveriş siteleri Ronde ceviz fidanı satın almak ve Ronde ceviz fidanı satışı yapmak isteyenler için büyük kolaylık.

Ronde de Montignac ceviz fidanı fiyatı dışında Ronde ceviz aşı kalemi ve fiyatına ihtiyaç duyanlar için de Google yeterli olacaktır.

Ronde Ceviz Tozlayıcısı

Ronde ceviz tozlayıcısı olarak  Fernor ceviz  çeşidi önerilmektedir. Peki neden Fernor?

Çünkü Fernor’un doğada en geç uyanan ceviz çeşitlerinden biri olması tozlayıcı olarak seçilmesini sağlamıştır. Malum Ronde ceviz fidanı da geç çiçek açan bir çeşit.

Buraya  tekrar not düşmek  istiyorum! Ronde ceviz Türkiye’de kapama bahçe kurarken tercih edilen ana çeşitlerden biri değildir.

Yani demem o ki, Ronde ceviz çeşidi ile kapama bahçe kurulmayacaksa Ronde ceviz tozlayıcısına da gerek yok demektir. Ama yerli ve yabancı kaynak taramasında karşıma çıktığı için Ronde ceviz tozlayıcısı hakkında bilgi vermeden geçmek istemedim.

Ronde Ceviz Verimi

Ronde ceviz kendine verimlidir ve verimi yüksek olan bir çeşittir. Ronde ceviz verimi üzerine rakamsal bir değer vermem çok mümkün değil.

 Niye mi?  Çünkü ülkemizde Ronde ceviz yetiştiriciliği yapılmamasından ve Ronde ceviz ağaçlarının sadece tozlayıcı amacıyla kullanılmasından dolayı elimde somut bir veri yok.

Şayet, okurlarım arasında Ronde ceviz verimi hakkında bilgisi ya da tecrübesi olanlar varsa aşağıda yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilir.

Son olarak, tozlayıcı vasfıyla dikilebilecek diğer yabancı cevizlerin, seçilecek ana çeşide göre Pedro ceviz, Fernette ceviz ve Franquette ceviz gibi çeşitler olabileceğini hatırlatarak yazımı bitiriyorum.

Umarım, makalem sizin için yararlı olmuştur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal alanlarda paylaşarak gösterebilirsiniz.

Önceki KonuChandler Ceviz: O Kadar Büyük ki Görenler İnanamıyor!
Sonraki KonuKefir Haram Mı? Helal Mi? Yok Artık Diyeceksiniz!
Teorik ve pratik bilgileri büyük ölçüde harmanlayıp aktarmaya çalışan Ziraat Yüksek Mühendisi'yim. Makalelerimi hazırlarken, konulara çok yönlü yaklaşıp büyük bir titizlikle oluşturuyorum ki en iyi şekilde yararlanmanızı amaçlıyorum. Sayfamda paylaştığım birbirinden değerli yazılarımı okudukça "dünyalar sizin olacak".

4 YORUM

 1. Levent bey, bi çok ceviz çeşidini inceleyip, detaylara yer vermisiniz. Sitenizdeki yabancı cevizlerin dışında, piyasada başka yabancı çeşitlerde var mı yoksa hepsi bu kadar mı?

  • Var elbette: Cisco, Tulare vs. gibi. Ancak benim kaleme aldığım yabancı ceviz çeşitleri genel olarak en çok bilinen, tercih edilen ve pek çok fidancıda kolaylıkla bulabileceğiniz çeşitler.

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!