Ronde Ceviz Fidanı: (En Önemli) Özellikleri Neler?

1
Ronde Ceviz
Ronde Ceviz

Ronde ceviz son yıllarda önemi daha da artan, tozlayıcı olarak değerlendirilen bir çeşittir.

Bir yerlerde Fernor ceviz fidanından bahsediliyorsa muhtemeldir ki, Ronde ceviz çeşidine de değiniliyordur.  Neden mi?  Bu sorunun cevabı, alt satırlarda sizleri bekliyor olacak!

 Hadi o zaman  Ronde cevizi her yönüyle irdelemeye başlayalım!

Ronde ceviz konusuyla ilgili ana başlıklar aşağıdaki gibi olup, detaylara satır aralarından ulaşabilirsiniz!

 1. Ronde Ceviz Fidanı Özellikleri
 2. Ronde Ceviz Fidanı Fiyatı
 3. Ronde Ceviz Aşı Kalemi
 4. Ronde Ceviz Tozlayıcısı
 5. Ronde Ceviz Verimi

Ronde Ceviz

Ronde ceviz, 1800’lü yılların ortalarında geliştirilen Fransa orjinli bir çeşittir. Ronde ceviz fidanı gelişimi oldukça hızlıdır.

Ronde cevizin taç yapısı yarı dik ve büyümesi yatay yönlüdür. Ronde ceviz ağacının yan dal verimliliği ise %70-80‘dir.

Ronde ceviz genel olarak ilkbahar geç ve sonbahar erken donlarından etkilenmez. Bu nedenle, Ronde ceviz ile yapılan yetiştiriciliklerde  iklim kaynaklı  sorunların yaşanması pek mümkün değildir.

Ronde Ceviz Fidanı Özellikleri

Türkiye’de Ronde diye bahsettiğimiz  Ronde ceviz fidanının  asıl adı Ronde de Montignac’tır. Ronde de Montignac ceviz fidanı özelliklerini sizler için araştırıp listelemeye çalıştım. En önemli Ronde ceviz fidanı özellikleri:

 1. Ronde ceviz fidanı geç çiçeklenir, hasada erken gelir. Ronde cevizin vejetasyon süresi kısa olduğu için meyve tutumu hızlı gelişir.
 2. Ronde ceviz güçlü bir ağaç yapısına sahip olması nedeniyle dayanıklı olduğu söylenebilir.
 3. Ronde ceviz özellikleri arasında küçük ya da orta büyüklükte (28-32 mm) diyebileceğimiz meyvelerde gösterilebilir.
 4. Meyve kabukları ince olan Ronde cevizin meyveleri kabuktan kolay ayrılır.
 5. Ronde cevizler kaliteli  (yağlı ve lezzetli)  meyvelere sahiptir.
 6. Ronde cevizin meyve şekli yuvarlak olup meyve iç rengi sarıdır.
 7. Ronde cevizin özelliklerinden bir diğeri ise  meyveye erken yatan  bir çeşit olmasıdır.
 8. Ronde ceviz fidanı 1200 metre rakıma kadar dikilebilir.
 9. Ronde ceviz meyvelerinin iç randıman oranı yaklaşık %50’dir.
 10. Ronde ceviz fidanlarının Türkiye koşullarında kapama bahçelerde ana çeşit olarak kullanıldığını söylemek biraz güç. Ancak Ronde ceviz, bazı ceviz çeşitleri için iyi bir tozlayıcı göreviyle değerlendirilmektedir.
 11. Ronde ceviz ağacının erkek çiçekleri yani püskülleri 15-20 gün süreyle toz dağıttığı için tozlayıcı amacıyla kullanılmasını sağlamıştır. Örneğin, Fernor ceviz tozlayıcısı olarak Ronde ceviz dikilmesi tavsiye edilir.
 12. Ronde ceviz fidanları  yedi yaşında  polen üretmeye başlar ve on yaşında maksimum polen dökme seviyesine ulaşır.
 13. Ronde ceviz kuru kabuklu meyve ağırlığı 11-12 gr olup, kuru iç ağırlığı ise 7 gr civarındadır.
 14. Ronde cevizin çiçekleri protogeni özellik gösterir. Yani dişi çiçek erkek çiçekten önce açar.
 15. Ronde ceviz hastalıklara çok duyarlı değildir.

Ronde Ceviz Fidanı Fiyatı

Ronde ceviz fidanı fiyatını öğrenmenin ve fiyat alternatiflerini bir arada görmenin en kısa yolu e-ticaret siteleri. Zira bu tür alışveriş siteleri Ronde ceviz fidanı satın almak ve Ronde ceviz fidanı satışı yapmak isteyenler için büyük kolaylık.

Ronde de Montignac ceviz fidanı fiyatı dışında Ronde ceviz aşı kalemi ve fiyatına ihtiyaç duyanlar için de Google yeterli olacaktır.

Fernor ceviz özellikleri nelerdir?
https://tarimmemleketi.com/fernor-ceviz

Ronde Ceviz Tozlayıcısı

Ronde ceviz tozlayıcısı olarak Fernor ceviz çeşidi önerilmektedir.  Peki neden?  Çünkü Fernor’un doğada en geç uyanan ceviz çeşitlerinden biri olması tozlayıcı olarak seçilmesini sağlamıştır. Malum Ronde ceviz fidanı da geç çiçek açan bir çeşittir.

Buraya  tekrar not düşmek  istiyorum! Ronde ceviz Türkiye’de kapama bahçe kurarken tercih edilen ana çeşitlerden (Howard ceviz fidanı, Fernor, Chandler ceviz fidanı vs.) biri değildir.

Yani demem o ki, Ronde ceviz çeşidi ile kapama bahçe kurulmayacaksa Ronde ceviz tozlayıcısına da gerek yok demektir. Ama yerli ve yabancı kaynak taramasında karşıma çıktığı için Ronde ceviz tozlayıcısı hakkında bilgi vermeden geçmek istemedim.

Ronde Ceviz Verimi

Ronde ceviz kendine verimlidir ve verimi yüksek olan bir çeşittir. Ronde ceviz verimi üzerine rakamsal bir değer vermem çok mümkün değil.

 Niye mi?  Çünkü ülkemizde Ronde ceviz yetiştiriciliği yapılmamasından ve Ronde ceviz ağaçlarının sadece tozlayıcı amacıyla kullanılmasından dolayı elimde somut bir veri yok.

Şayet, okurlarım arasında Ronde ceviz verimi hakkında bilgisi ya da tecrübesi olanlar varsa aşağıda yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilir.

Son olarak, tozlayıcı vasfıyla dikilebilecek diğer yabancı cevizlerin, seçilecek ana çeşide göre Pedro ceviz, Fernette ceviz ve Franquette ceviz gibi çeşitler olabileceğini hatırlatarak yazımı bitiriyorum.

Önemli ceviz çeşitleri için tarimmemleketi.com ana sayfasına bakabilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

Kara Ceviz Ceviz Ağacı Gölgesi Chandler Ceviz Fernor Ceviz

1 Yorum

 1. Tozlayıcı olması haricinde hiç bir numarası olmayan gereksiz bir çeşit. Meylannaise ve Ronde tozlayıcı haricinde bahçelerde bulundurulmamalı. Ne verimi ne de meyve kalitesi iyi değil. Sadece tozlayıcı olması nedeniyle dikilebilir.

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!