Fındık Fiyatları: 2023 Güncel Piyasa (Bugün) Ne Kadar?

0
Fındık Fiyatları
Fındık Fiyatları

Fındık fiyatları hakkında gelişmeleri yakından inceleyebileceğiniz  harika  bir yazıyla daha karşınızdayım.

Serbest piyasada fındık fiyatları değişir değişmez öğrenebilmeniz için fındık fiyatları güncel bir şekilde bu sayfada sizler için hazırlandı.

Fındık borsası ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fiyatlarını da içeriğimizden takip edip telefonunuza  kısayol  olarak ekleyebilirsiniz.

Üzerinde duracağımız bazı başlıklar ise şu şekilde olacak:

  1. Fındık Fiyatları Bugün Ne Kadar?
  2. Bugün Fındık Fiyatı Günü Nasıl Kapatmış?
  3. Güncel Fındık Fiyatı ve Daha Fazlası

Fındık Fiyatı Açıklandı Mı?

Fındık fiyatları 2023 yılı piyasası TMO tarafından 07.08.2023 tarihinde açıklandı.

TMO 2023/2024 yılı sezonunda %50 sağlam iç fındık esasına göre alım yapacağı farklı kalitedeki kabuklu fındık fiyatları için aşağıdaki kilogram (kg) rakamlarını belirledi:

Giresun kalite fındık fiyatları 84,00 TL/Kg

Levant kalite fındık fiyatları 82,50 TL/Kg

Sivri kalite fındık fiyatları 80,00 TL/Kg

Bu fiyatlara ek olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilere 2,70 TL/Kg destek ödemesi yapılacağı ve ayrıca alımlarda her bir randıman için kilogram başına ilave 1 lira 65 kuruştan başlayan randıman farkı ilave edileceği duyuruldu.

Fındık Fiyatları

Fındık fiyatları 2023 yılı boyunca değişiklik gösterse de fındık çeşitleri bugünlerde 90,00 TL ile 105,00 TL arasında satılmaktadır. Bu rakamlar serbest piyasadaki güncel 1 kg fındık fiyatı olup kalite ve çeşide göre değişmektedir.

Ticaret borsalarında bugün işlem gören fındık çeşitleri ise genel olarak aşağıdaki fiyat aralıklarından alıcı bulmuştur:

Çeşitlere Göre Fındık Borsa Fiyatları En Düşük (TL) En Yüksek (TL)
Giresun (Yağlı) 100,00 ₺ 104,50 ₺
Levant 93,50 ₺ 96,00 ₺
Sivri 93,50 ₺ 96,50 ₺

(Fındık Kg Fiyatı)

Güncel fındık fiyatları arz talep dengesine göre  günlük  aşağı ya da yukarı yönlü hareketlilik gösterebilir.

Yukarıda açıklanan fındık satış fiyatları brüt rakamlardır. Tüccarlar satın aldıkları fındıkların brüt fiyatından (%2) Stopaj ve (%0.01-0.02) Borsa Tescili olmak üzere toplamda %2,01-2,02 oranında kesinti yaparak üreticiye ödeme yapmaktadırlar (Bağ-Kur kesintisi hariç).

2009 yılına kadar sabit fiyat politikasıyla devlet eliyle üreticiden fındık alımı gerçekleştirildiği için fındık fiyatları piyasasında  tek rakam  geçerliydi.

2009 yılından günümüze kadar ise devletin açıkladığı fındık fiyatları ile birlikte serbest piyasada fındık fiyatları da fındık ticaretinin şekillenmesine katkı sağlamaya başladı.

Son yıllarda güncel fındık fiyatları oluşurken birçok kurum ve işletmenin doğrudan ya da dolaylı etkisinin olduğunu söylemek mümkün.

Serbest piyasada fındık fiyatları yetiştiriciden fındık alımı yapan tüccarlar, Fiskobirlik ve TMO girişimleriyle belirlenmeye devam etmektedir.

Devlet kurumu olan TMO tarafından Türkiye iç piyasasındaki fındık alım fiyatını dengelemek ve fındık üreticisini korumak gayesiyle fındık alımı  planlı  bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Dahası TMO’nun alım için açıkladığı fındık fiyatları genellikle serbest piyasa fiyatlarının üzerinde kalmaktadır.

Öte yandan üreticiye verilecek olan fındığın fiyatı çeşide ve kaliteye göre değişiklik gösterecektir. Peki, fındık fiyatları sadece çeşit ve kaliteye göre mi belirlenir? Değil elbette.

Farklı bir açıdan örnek vermek gerekirse don, sel ya da kuraklık gibi doğal afetlerin yaşandığı senelerde rekoltede yaşanacak kayıplar fındık fiyatı için artışa neden olacaktır.

Umarım yapmış olduğum fındık fiyat çalışması ve fındık fiyatları ile ilgili bu araştırmamla sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Sizde fındık yetiştiriciliği yapıyorsanız bölgenizdeki fındık piyasasının son durumunu bizlerle aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

 UYARI:  tarimmemleketi.com da açıklanan fiyatlar sadece bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Yapılacak ticari işlemler tarafımızı bağlayıcı değildir. Kişi veya kurumlar herhangi bir hak talebinde bulunulamaz. Aksi iddia edilemez.

# İlginizi Çekebilir

Mısır Fiyatları Buğday Fiyatları Saman Fiyatları Arpa Fiyatları

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!