Anasayfa Tarım Pedro Ceviz: Hakkında 17 Önemli Özellik

Pedro Ceviz: Hakkında 17 Önemli Özellik

6
Pedro Ceviz
Pedro Ceviz

Pedro Ceviz

Pedro ceviz ve Pedro cevizi hakkında her şeyi satır satır anlattığım bu yazımı okuyarak, Pedro ceviz konusunu tamamıyla çözüp, aklınızdaki sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

Evet evet, sadece tek bir yazıyla Pedro ceviz yetiştiriciliğini  mükemmel  bir şekilde kavrayıp, bu sayfamı bilgisayarınıza ya da telefonunuza kısayol olarak ekleyeceksiniz. Bundan  hiç şüphem yok! 

Peki, bu yazımda sizleri neler bekliyor:

 1. Pedro ceviz yetiştiriciliği nerelerde yapılabilir? Pedro ceviz bahçelerini bekleyen sürprizler nelerdir?
 2. Pedro ceviz fidanı özellikleri hakkında derinlemesine hazırlanmış bir analiz,
 3. Pedro ceviz fiyatları için bakabileceğiniz online sayfalar,
 4. Pedro ceviz kaç rakımda yetişir? Pedro ceviz iklim özellikleri nelerdir?
 5. Pedro ceviz tozlayıcısı ya da tozlayıcıları üzerine bilgiler,
 6. Pedro ceviz verimi ile ilgili açıklamalar.

Pedro Ceviz Yetiştiriciliği

Pedro ceviz yetiştiriciliği 1950’li yıllarda Pedro cevizin yeni bir çeşit olarak tanıtılması ile dünya genelinde başlamıştır. Pedro ceviz ABD orjinlidir.

Conway Mayette x Payne melezi olan Pedro cevizi ülkemize ilk giren yabancı çeşitlerden biridir. Pedro ceviz günümüz Türkiye’sinde zor bulunan yabancı ceviz fidanlarından biridir.

Pedro ceviz dalları genelde yatay ve aşağıya doğru gelişir. Pedro ceviz, salkım şeklinde meyveler oluşturduğu için salkım ceviz çeşitleri arasında gösterilir. Peki, halen Pedro ceviz bahçesi tesis ediliyor mu? Pedro ceviz yetiştiriciliğine olan ilgi ne düzeyde?

Türkiye iklim şartlarında değerlendirdiğimizde Pedro cevizin tutulmadığını söylemek zor olmasa gerek.  Neden mi? 

Pedro ceviz hastalıklara karşı çok hassastır. Bu nedenle nemli ve rutubetli alanlara kurulan Pedro ceviz bahçeleri, özellikle yağışlardan sonra ilaç atılarak sürekli kontrol edilmelidir.

Pedro ceviz yetiştiriciliği yapılan bahçelerde ilk yıllarda pek belli olmasa da, ilerleyen yıllarda meyveler irili ufaklı bir hal alır. Meyveleri düzensiz olan Pedro ceviz ağaçlarında,  kalibrasyon sorunu  net olarak gözlemlenir.

Pedro Ceviz Özellikleri

Pedro ceviz özelliklerini ana hatlarıyla aşağıda liste halinde sunmaya çalıştım. Pedro cevizinin özelliklerini incelerken gözüme ilişen bazı gelişmelerde olmadı değil. Mesela; yurt dışında tüketicilere yaptırılan tadım testlerinde  favori olarak gösterilmesi  önemli bir özellik olsa gerek.

Pedro Ceviz Özellikleri
Pedro Ceviz Özellikleri

Pedro ceviz çeşidinin özellikleri arasında öyleleri var ki gerçekten dikkat çekici cinsten. Neyse, en güzeli Pedro ceviz çeşidini daha doğrusu Pedro cinsi ceviz özelliklerini tam anlamıyla derleyerek yararlanmanız için şu şekilde hazırladım:

 1. Pedro ceviz cinsinin yan dal sürgünlerinde verim oldukça yüksektir. Oransal verim %80-90 aralığında değişmektedir.
 2. Pedro ceviz ağaçları kendine verimlidir ve meyve verimi çok yüksek olduğu için yavaş gelişir.
 3. Pedro ceviz ağacı, aynı Fernor ceviz ağacı gibi yarı kuvvetli ve yayvan gelişir. Bu nedenle Pedro ceviz fidanı dikilirken  dikim aralığını 7mx7m  olarak ayarlamak ideal olacaktır.
 4. Pedro ceviz fidanı bilinen ceviz çeşitlerine göre daha alçak ve yuvarlak ağaçlar oluşturur.
 5. Pedro ceviz nispeten kısa boylu olduğu için bodur ceviz diye tabir edilir.
 6. Diğer ceviz çeşitleri Pedro ceviz çeşidi ile boy bakımından kıyaslandığında oransal değerin 3/2 olduğunu söyleyebiliriz.
 7. Pedro ceviz fidanı daha küçük habitus oluşturacağı için ev bahçelerine peyzaj amaçlı da dikilebilir.
 8. Pedro ceviz ağacı küçük boylanma gösterdiği için sert budama ister.
 9. Meyve şekli olarak oval ve az pürüzlü bir yapıya sahip olması da Pedro ceviz ağacı özellikleri arasında gösterilebilir.
 10. Pedro cevizi meyvesi orta büyüklükte olup ince kabukludur.
 11. Pedro cevizin kabuklu meyve ağırlığı 12 gram olup, kabuk ile ceviz kolay ayrılır.
 12. Pedro cinsi ceviz özellikleri arasında bitkinin geç çiçek açması da yer alır. Yerli çeşitlere nazaran 10-15 gün arasında daha geç çiçek açan Pedro ceviz fidanı, daha geç yapraklanır.
 13. Pedro ceviz fidanları çok nadir ana çeşit olarak dikilse de, daha çok ticari amaçla kurulan kapama bahçelerde erken çiçeklenen çeşitler için  tozlayıcı olarak  tercih edilir.
 14. Pedro ceviz ağacının  meyveleri çok kalitelidir.  Taze ve kuru tüketilebilir.
 15. Pedro cevizin iç ceviz ağırlığı 5,7 gramdır. İç ceviz rengi beyaz olan Pedro cevizin iç ceviz oranı ise %85’tir.
 16. Pedro cevizin çok lezzetli meyveleri vardır. Ancak meyveleri asimetrik büyür.
 17. Pedro ceviz ağacı meyvelerini salkım şeklinde döker. Bir arada 5-6 adet ceviz bulunur.

Pedro Ceviz Fidanı Fiyatı Nedir?

Pedro Ceviz Fidanı
Pedro Ceviz Fidanı

Pedro ceviz fiyatları için bir takım inceleme yaptım. Bu kapsamda Pedro ceviz fidanı fiyatı ile ilgili piyasadaki gelişmelere erişiminizi kolaylaştıracak online alışveriş sitelerinden birini örnek olması için aşağıda paylaştım.

HepsiBurada gibi internet sitelerine göz atarak  en güncel  Pedro ceviz fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Pedro Ceviz Kaç Rakımda Yetişir?

Pedro ceviz için internette araştırma yapan insanların Pedro ceviz kaç rakımda yetişir? Pedro ceviz nerelerde yetişir? Pedro ceviz iklim özellikleri nelerdir? gibi pek çok konuda bilgiye ihtiyaç duyduğunu fark ettim. Bende bu talepleri değerlendirerek yazımı o yönde şekillendirdim.

Pedro ceviz nerelerde yetişir? Kıyı bölgelerin dışında rakımı düşük olan bölgelere dikimi tavsiye edilir.

Pedro ceviz kaç rakımda yetişir? Pedro ceviz rakım aralıkları sınırlı olup,  600-800 metre  deniz yüzeyinden yüksekliklerin Pedro ceviz yetiştiriciliği için daha uygun yerler olduğu söylenebilir.

Pedro ceviz soğuğu sevmez. Öte yandan aşırı sıcak havaları da sevmez, çünkü meyve kalitesi düşer. Pedro ceviz fidanlarının  ılıman alanlara  dikilmesi önerilir.

Pedro cevizi suyu sever, susuzluğa toleransı düşüktür. Pedro ceviz ağaçlarının soğuklama ihtiyacı 400 saattir. Pedro ceviz fidanlarının, ilkbahar geç donların görüldüğü bölgelere dikilmesi tavsiye edilmez.

Pedro Ceviz Tozlayıcısı Hangi Çeşitlerdir?

Pedro ceviz tozlayıcısı teorikte Franquette ceviz diye geçmektedir. Ancak pratikte Pedro ceviz tozlayıcısı olarak Chandler ceviz, Fernette ceviz ve Fernor ceviz çeşitlerinin de kullanıldığını söylemek mümkün.

Peki, Pedro ceviz  tozlayıcı çeşit  olarak dikilecekse! Pedro ceviz ağacının uzun bir çiçeklenme dönemi olduğundan pek çok çeşit için tozlayıcı olarak kullanılır. Örneğin, üreticiler Chandler ceviz tozlayıcısı olarak diktikleri çeşitlerin dışında, Pedro ceviz çeşidini de tozlayıcı olarak tercih ediyorlar.

Tozlayıcı amacıyla dikilebilecek diğer yabancı cevizlerin, seçilecek ana çeşide göre Fernette ceviz, Ronde ceviz ve Franquette ceviz gibi çeşitler de olabileceğini bilmekte yarar var.

Pedro Mu? Chandler Mi?

Pedro ceviz yorumları arasında Pedro mu Chandler mi? diye kıyaslama sorusu gözüme çarptı. Bu soruya  çok net  cevap verdim aslında ama tekrar üzerinden kısaca geçmek istedim.

Öncelikle madem Chandler ceviz ile yolumuz kesişti, Pedro ceviz ile olan yakınlığı hakkında bilgi vermek gerekir diye düşündüm.

Pedro cevizi Chandler cevizin atası olarak bilinir. Pedro ceviz Chandler’a göre daha verimlidir. Ancak Pedro ceviz ağacının meyveleri Chandler ceviz meyvelerinden biraz daha küçüktür.

Öte yandan Pedro ceviz fidanının adaptasyonu ve gelişimi Chandler cevize göre %50-100 daha hızlıdır.

Gelelim asıl konumuz olan Pedro mu? Chandler mi? sorusunun cevabına. Üretimle ilginiz varsa etrafınızda pek çok yerde Chandler kapama bahçeleri görmüşünüzdür. Ama Pedro ceviz için bu söylediğim pek geçerli bir beyan değil. Bu, işin sahadaki tecrübesi.

Üst satırlarda Pedro cevizin olumsuz özelliklerine değinerek Türkiye’de tercih edilen ceviz çeşitleri arasında olmadığını belirtmiştim. Zira bir çeşit çok rağbet görseydi eğer, arazide de görmemiz gerekirdi.

O yüzden iki çeşit arasında karar verip tercih yapmamız gerekecekse bu elbette Chandler ceviz olacaktır.

Pedro Ceviz Ağacı Kaç Kilo Verir?

Pedro ceviz verimi oldukça yüksek olan bir çeşittir. Pedro ceviz ağaçlarının hasat olgunluğu orta geçtir. Tüplü ve aşılı dikilen Pedro ceviz fidanı 3-4 yıl içinde meyve verir. Pedro ceviz meyvelerinin iç verim oranı ise %48’dir.

Kaynak taramasında Pedro ceviz ağacı verimi ya da Pedro ceviz ağacı kaç kilo verir? gibi bir açıklamaya rastlamadım. Etrafımda da Pedro ceviz bahçesi olmadığı için Pedro ceviz verimi hakkında dişe dokunur bir bilgi veremeyeceğim maalesef.

Okurlarım arasında Pedro ceviz verimi hakkında bilgisi ya da tecrübesi olanlar varsa aşağıda yorum kısmına yazarak katkıda bulunabilir.

Umarım, makalem sizin için yararlı olmuştur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal alanlarda paylaşarak gösterebilirsiniz.

Önceki KonuCeviz Kurutma Makineleri: Cazip Fiyatlarla Kolay Hasat
Sonraki KonuFernette Ceviz: Özellikleri ve 2022 Fiyatları
Teorik ve pratik bilgileri büyük ölçüde harmanlayıp aktarmaya çalışan Ziraat Yüksek Mühendisi'yim. Makalelerimi hazırlarken, konulara çok yönlü yaklaşıp büyük bir titizlikle oluşturuyorum ki en iyi şekilde yararlanmanızı amaçlıyorum. Sayfamda paylaştığım birbirinden değerli yazılarımı okudukça "dünyalar sizin olacak".

6 YORUM

 1. sadece ceviz değil.. cevizin bir sürü çeşidi, diğer tarımsal ve hayvancılıkla ilgili konular! hepsini ince ince irdeleyip yazıya aktarmak kolay iş değil. insanımızdan bilgini esirgemediğin için özellikle yorum yapıp teşekkür etmek istedim. Tebrik ediyorum.

 2. pedro ceviz araştırması yapıyordum, çok acil bilgiye ihtiyacım vardı. Allahtan böylesine bilgi dolu bir siteye denk geldim. iyi ki sizin gibi insanlarda var!

 3. Önder Albay, övgü dolu yorumunuz için çok teşekkür ederim. Okurlarımın yazılarımı değerli bulması, beni blog yazmaya sevk eden şüphesiz en büyük kriter. Takipte kalmanız dileğiyle.

 4. Akşama kadar internette bir çok sayfada dolaşıyorum, çoğunun içeriği boş. İmla ve yazım hatalarını söylemek bile istemiyorum. Bir çok yazını okudum. Zengin içerikli yazılar oluşturduğun ve dilimizin kurallarına dikkat ettiğin için özellikle teşekkür etmek isterim.

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!