Pedro Ceviz Fidanı ve Favori Özellikleri

4
Pedro Ceviz
Pedro Ceviz

Pedro ceviz hakkında her şeyi satır satır anlattığım bu yazımı okuyarak, Pedro ceviz konusunu tamamıyla çözüp, aklınızdaki sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

Evet, sadece tek bir yazıyla Pedro ceviz yetiştiriciliğini  mükemmel  bir şekilde kavrayıp, bu sayfamı bilgisayarınıza ya da telefonunuza kısayol olarak ekleyeceksiniz. Bundan  hiç şüphem yok! 

Peki, bu yazımda sizleri neler bekliyor:

 1. Pedro ceviz yetiştiriciliği nerelerde yapılabilir? Pedro ceviz bahçelerini bekleyen sürprizler nelerdir?
 2. Pedro ceviz fidanı özellikleri hakkında derinlemesine hazırlanmış bir analiz,
 3. Pedro ceviz fiyatları için bakabileceğiniz online sayfa örneği,
 4. Pedro ceviz kaç rakımda yetişir? Pedro ceviz iklim özellikleri nelerdir?
 5. Pedro ceviz tozlayıcısı ya da tozlayıcıları üzerine bilgiler,
 6. Pedro ceviz verimi ile ilgili açıklamalar.

Pedro Ceviz

Pedro ceviz fidanı hızlı gelişen, çabuk ve düzenli meyve tutan, verimi oldukça yüksek olan bir ceviz çeşididir. Pedro cevizi ağacının meyveleri  çok kaliteli  ve iç rengi sarıdır.

Pedro ceviz meyve iç randıman oranı %47’dir. Pedro cevizin iç ceviz ağırlığı ortalama 5,7 gram iken, kuru kabuklu meyve ağırlığı ise yaklaşık 12 gramdır. Pedro cevizin 32-36 mm kalibrede meyveleri vardır.

Pedro ceviz fidanı tüplü ve aşılı dikildiği takdirde 3-4 yıl içinde meyve vermektedir. Pedro cevizi salkım şeklinde meyveler oluşturması nedeniyle 5-6 adet cevizi bir arada bulundurabilir.

Pedro cevizin meyveleri bir çok çeşide göre  daha ince  kabukludur. Pedro ceviz kabuk kalınlığı ortalama 0.8 mm‘dir.

Pedro ceviz çok lezzetli meyvelere sahiptir. Pedro ceviz meyveleri taze ve kuru tüketime uygundur.

Pedro Ceviz Yetiştiriciliği

Pedro ceviz yetiştiriciliği 1950’li yıllarda Pedro cevizin yeni bir çeşit olarak tanıtılması ile başlamıştır. Pedro ceviz ABD orjinlidir.

Conway Mayette x Payne melezi olan Pedro cevizi ülkemize ilk giren yabancı çeşitlerden biridir.

Pedro Ceviz Özellikleri

Pedro ceviz özelliklerini ana hatlarıyla aşağıda liste halinde sunmaya çalıştım. Pedro cevizinin özelliklerini incelerken gözüme ilişen bazı farklılıklarda olmadı değil.

Örneğin yurt dışında tüketicilere yaptırılan tadım testlerinde  favori  olarak gösterilmesi karşıma çıkan önemli gelişmelerden biriydi.

Pedro ceviz çeşidinin özellikleri arasında öyleleri var ki gerçekten dikkat çekici cinsten. Pedro ceviz çeşidini daha doğrusu Pedro cinsi ceviz özelliklerini tam anlamıyla derleyerek yararlanmanız için aşağıdaki gibi hazırladım:

 1. Pedro ceviz ağacı yarı kuvvetli/kuvvetli gelişim gösterir. Boyu 12 metreye kadar uzanan örneklerin olduğu biliniyor. Bu nedenle Pedro ceviz fidanı dikilirken dikim aralığını 7mx7m olarak ayarlamak ideal olacaktır.
 2. Pedro ceviz fidanları çok nadir ana çeşit (Fernor ceviz vs. gibi) olarak dikilse de, daha çok ticari amaçla kurulan kapama bahçelerde erken çiçeklenen çeşitler için  tozlayıcı olarak  tercih edilir.
 3. Pedro cinsi ceviz özellikleri arasında bitkinin geç çiçek açması da yer alır. Yerli çeşitlere nazaran 10-15 gün arasında daha geç çiçek açan Pedro ceviz fidanı, daha geç yapraklanır.
 4. Pedro ceviz hastalıklara karşı  çok hassastır. 
 5. Pedro ceviz, dal gelişimi yere paralel yani yatay yönlü olduğu için alçaktan taçlandırılmamalıdır.
 6. Pedro ceviz cinsinin yan dal sürgünlerinde oransal verim %80-90 aralığında değişmektedir.
 7. Pedro ceviz ağaçlarında aşırı meyve tutumu nedeniyle kalibre sorunu görülür. Fakat sert budama ile Chandler meyvelerine yakın irilikte meyveler elde edilebilir.
 8. Pedro cevizin meyve iriliği ve iç kalitesi Chandler cevize göre biraz daha düşüktür.
 9. Meyve şekli olarak oval ve az pürüzlü bir yapıya sahip olması da Pedro ceviz ağacı özellikleri arasında gösterilebilir.
 10. Pedro ceviz içleri kabuğundan  kolay  ayrılır ve meyveler bütün yani horoz şeklinde çıkar.
 11. Pedro ceviz ağaçları hasat olgunluğu orta geçtir.
 12. Pedro ceviz normal şartlar altında her yıl verimini arttıran bir çeşittir.

Pedro Ceviz Fidanı Fiyatı Nedir?

Pedro ceviz fiyatları için bir takım inceleme yaptım. Bu kapsamda Pedro ceviz fidanı fiyatı ile ilgili piyasadaki gelişmelere erişiminizi kolaylaştıracak online alışveriş sitelerinden birini örnek olması için aşağıda paylaştım.

HepsiBurada gibi internet sitelerine göz atarak  en güncel  Pedro ceviz fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Pedro Ceviz Kaç Rakımda Yetişir?

Pedro ceviz için internette araştırma yapan insanların Pedro ceviz kaç rakımda yetişir? Pedro ceviz nerelerde yetişir? Pedro ceviz iklim özellikleri nelerdir? gibi pek çok konuda bilgiye ihtiyaç duyduğunu fark ettim. Bende bu talepleri değerlendirerek yazımı o yönde şekillendirdim.

Pedro ceviz kaç rakımda yetişir? Pedro ceviz rakım aralıkları sınırlı olup,  600-800 metre  deniz yüzeyinden yüksekliklerin Pedro ceviz yetiştiriciliği için daha uygun yerler olduğu söylenebilir.

Pedro ceviz nerelerde yetişir? Kıyı bölgelerin dışında rakımı düşük olan yerlerde önerilir. Yani Pedro ceviz fidanlarının düşük rakımlı  ılıman alanlara  dikilmesi tavsiye edilir.

Pedro ceviz soğuğu sevmez. Öte yandan aşırı sıcak havaları da sevmez ki güneş yanığı oluşacağı için meyve kalitesi düşer.

Pedro ceviz ağaçlarının soğuklama ihtiyacı 400 saattir. Pedro ceviz fidanlarının, ilkbahar geç donların görüldüğü bölgelere dikilmesi tavsiye edilmez.

Pedro Ceviz Tozlayıcısı Hangi Çeşitlerdir?

Pedro ceviz tozlayıcısı ile ilgili bir çok farklı görüş olsa da gerçek şu ki Pedro ceviz ağaçları kendine verimlidir. Yani Pedro cevizi kendi kendini tozlayabilen bir çeşittir. Dolayısıyla tozlayıcı bir çeşide ihtiyacı yoktur.

Tozlayıcı istemediği için tozlanmadan kaynaklı ürün kaybı, verim düşüklüğü minimum düzeydedir.

Fernor ceviz özellikleri nelerdir?
https://tarimmemleketi.com/fernor-ceviz

Peki, Pedro ceviz  tozlayıcı çeşit  olarak dikilecekse! Pedro ceviz ağacının uzun bir çiçeklenme dönemi olduğundan pek çok çeşit için tozlayıcı olarak tercih edilebilir.

Tozlayıcı amacıyla dikilebilecek diğer yabancı cevizlerin, seçilecek ana çeşide göre Ronde ceviz, Franquette ceviz ve Fernette ceviz fidanı gibi çeşitler de olabileceğini bilmekte yarar var.

Pedro Mu Chandler Mı?

Pedro ceviz yorumları arasında Pedro mu Chandler mı? diye kıyaslama sorusu gözüme çarptı. Bu soruya  çok net  cevap verdim aslında ama tekrar üzerinden kısaca geçmek istedim.

Öncelikle madem Chandler ceviz ile yolumuz kesişti, Pedro ceviz ile olan yakınlığı hakkında bilgi vermek gerekir diye düşündüm.

Pedro cevizi, Howard ceviz ve Chandler cevizin atası olarak bilinir. Pedro ceviz Chandler’a göre daha verimlidir. Ancak Pedro ceviz ağacının meyveleri Chandler ceviz meyvelerinden biraz daha küçüktür.

Öte yandan Pedro ceviz fidanının adaptasyonu ve gelişimi Chandler cevize göre %50-100 daha hızlıdır.

Gelelim asıl konumuz olan Pedro mu? Chandler mi? karşılaştırmasına.

Bu soruya en güzel cevabı kendinizin vereceğini düşünüyorum. Pedro ceviz ve Chandler ceviz hakkında tüm detayları sizler için inceleyip aktardım. Seçeceğiniz ceviz çeşidinin özellikleri, bölge koşullarınız ve kendi şartlarınız karar vermenizi sağlayacaktır.

Pedro Ceviz Ağacı Kaç Kilo Verir?

Pedro ceviz ağacı kaç kilo verir? ya da Pedro ceviz ağacı verimi gibi açıklamalara kaynak taramasında rastlamadım. Ama okurlarımdan gelen Pedro ceviz verimi ile ilgili sayısal rakamları da sizler için paylaşarak örnek olmasını istedim.

“7 yaşındaki Pedro ceviz ağacından, meyvelerden yeşil kabuk soyulduktan sonra yaş olarak tartıp 52 kg ürün bizzat tarafımdan alınmıştır.” (Yetiştirici: Suat Çalışkan)

Sizde Pedro ceviz hakkında tecrübelerinizi aşağıda yorum kısmına yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Sitemde incelediğim diğer ceviz çeşitlerini tarimmemleketi.com ana sayfasından inceleyebilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

1 Dönüm Damla Sulama Maliyeti 1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti Fernor Ceviz Ceviz Ağacı Ne Salgılar?

4 YORUM

 1. Öncelikle bu değerli bilgileri çok güzel yazıya dökmüşünüz size teşekkür ederim. Birde sorum olacak. Ben Yozgat Akdağmadeni ilçesinde yaşıyorum. Buranın rakımı 1300 ile 1500 metre arası değişiyor, burada ceviz olur mu olursa hangi cins dikmeliyim. Bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

 2. Samet bey, değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim. Sadece rakıma göre çeşit belirlemek doğru olmaz, ama yine de rakım merkezli değerlendirecek olursak bahsettiğiniz rakımlar için https://tarimmemleketi.com/fernor-ceviz ve https://tarimmemleketi.com/howard-ceviz fidanları önerilebilir. Kapama bahçe kuracağınız yerin don çukuru, soğuklama süresi vs. gibi bir çok yönüyle değerlendirerek yetiştiriciliğe başlayabilirsiniz. Ceviz çeşitlerini incelerken yazı aralarında bir çok ince detaylara değindim. Müsait zamanınızda kaleme aldığım diğer yabancı ceviz çeşitlerini okumanız halinde her şeyi daha net kavrayacağınıza inanıyorum.

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!