Saman Fiyatları: 2024 Güncel Piyasa (Bugün) Ne Kadar?

Saman Fiyatları
Saman Fiyatları

Saman fiyatları yaşanan birçok olay sonrası artışa geçti. Peki, saman fiyatı neden bu kadar yükseliş eğilimine girdi?

Saman piyasası hiç olmadığı kadar hareketlilik gösterirken konuya ilgisi olan olmayan tüm insanları da güncel saman fiyatları ne kadar diye  merak  içine soktu.

Ulusal televizyon kanalları ve diğer tüm basın organları son dakika saman fiyatları diye başlık atıp toplumun ilgisini bu noktaya çekmeye başladılar.

Saman kg fiyatı ya da daha genel bir ifadeyle saman ton fiyatı küresel salgınlar, enerji krizleri ve artan maliyetler gibi birçok sebepten dolayı çok değişken bir hal aldı.

Satılık saman arayışına giren vatandaşlarımız saman kilosu için araştırma yaparken karşılaştıkları başka  gerçekler  de var şüphesiz.

Son olarak yaşanan ve halen devam eden Ukrayna Rusya savaşı da saman ton fiyat gerçeğinde baş aktörlerden birisi oldu.

Geçmiş yıllarda Ukrayna, Bulgaristan gibi ülkelerden saman ithal edildiği de herkesin bildiği ayrı bir gerçek.

Bu yazımda özellikle hayvan beslemede önemli bir girdi olan saman fiyatları hakkında piyasanın nabzını tutmaya çalışacağım.

Ana hatlarıyla değineceğim başlıklar ise şu şeklide olacak:

  1. Saman Fiyatları Bugün Ne Kadar?
  2. Saman Balyası Fiyatları
  3. Toz Saman Fiyatları
  4. Balya Tanesi Ne Kadar?

Saman Fiyatları

Saman fiyatları 2024 yılı boyunca değişiklik gösterse de saman bugünlerde piyasada 1.900 TL ile 2.000 TL arasında satılmaktadır. Bu satış rakamları toz samanın güncel ton fiyatı olup nakliye dahil değildir.

Saman balyası fiyatları ise normalde biraz daha yüksek olur. Ancak şu an için saman balyası ve toz saman aynı fiyattan satılmaktadır.

Sap balyası fiyatı için sizlerle rakam paylaşırken yaşadığım bölge olan Konya ve Aksaray piyasalarını baz aldım.

Haliyle Trakya saman fiyatları ile Karadeniz de bir şehirde satılan balya saman fiyatları farklılık gösterecektir.

Satılık saman balyası araştıran bazı yetiştirici kardeşlerimin bir balya saman kaç para? Balyanın tanesi ne kadar? diye sorduklarına şahit oldum. Bu sorulara net bir cevap verilemez.  Neden mi? 

Çünkü balyadan ziyade dikkat edilmesi gereken asıl husus ürünün kaç kilogram (kg) olduğudur. Yani balya var 25 kg, balya var 90 kg. Bu yüzden saman balyası tane fiyatı için belirleyici olan ağırlıktır.

İşletmenizde kullanacağınız kaba yemlerden biri olan samanın hangi amaca hizmet edeceği oldukça önemlidir.

Fiyat araştırması yapmadan önce ihtiyacınız olan samanı hayvan beslemede mi kullanacaksınız, hayvanlarınız için altlık olarak mı değerlendireceksiniz yoksa başka bir nedenle mi almanız gerekiyor bu hususları da hesaba katmanız gerekir.

Alacağınız samanın nerede lazım olduğuna karar verdiyseniz eğer ona göre saman fiyatlarına göz atmanız  daha doğru  olacaktır.

İhtiyacınıza göre arpa saman fiyatları, buğday saman fiyatları, pres saman fiyatları ya da satılık toz saman şeklinde bir yol belirlemek sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Kısa bir dipnot paylaşmakta yarar var. Arpanın protein değeri buğdaya göre daha yüksektir. Yani hayvan besleme açısından bakılırsa arpa samanı buğday samanına göre daha doyurucu bir kaba yemdir.

 UYARI:  tarimmemleketi.com da paylaşılan satış fiyatları bilgilendirme amaçlı olup ticari bir geçerliliği yoktur. Aksi iddia edilemez ve hiçbir şekilde hak talebinde bulunulamaz.

# İlginizi Çekebilir

Mısır Silaj Fiyatları Arpa Fiyatları Patates Yetiştiriciliği Buğday Fiyatları

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!