Zeytinyağı Fabrikası Kurulum Maliyeti: 2024 (Güncel) Fiyatları Ne Kadar?

Zeytinyağı Fabrikası Kurulum Maliyeti
Zeytinyağı Fabrikası Kurulum Maliyeti

Zeytinyağı fabrikası kurulum maliyeti yeni yatırım yapacak girişimciler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

Zeytinyağ fabrikası maliyeti birçok değişkene bağlı olduğu için ihtiyaç duyulacak sermayeden  net olarak  bahsedilmesi yanlış olacaktır.

Ancak fikir oluşturması açısından farklı kapasitelere göre ortalama bir zeytinyağı fabrikası maliyeti ne kadar tutar diye sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Bu tür tesislerin ciddi anlamda büyük maliyetlerle kurulacağını bilmenizde yarar var diyerek asıl konumuza geçelim.

Zeytinyağı Fabrikası Kurulum Maliyeti

Zeytinyağı fabrikası kurulum maliyeti 2024 piyasası için bugünlerde verilen fiyat teklifleri döviz kuru üzerinden olup ortalama 100 bin Euro civarında değişmektedir. Bu rakam günlük zeytin işleme kapasitesi 20 tona kadar olan küçük ölçekli bir zeytinyağı üretim tesisi içindir.

 Orta ölçekli  bir zeytinyağı üretim tesisi maliyeti ise ortalama 250 bin Euro civarında değişmektedir. Bu zeytinyağı fabrikasının günlük zeytin işleme kapasitesi de 40-120 tondur.

 Büyük ölçekli  bir zeytinyağı fabrikası maliyeti de ortalama 500 bin Euro civarında değişmektedir. Kurulacak bu işletmenin günlük zeytin işleme kapasitesi de 200 ile 400 ton arasında olacaktır.

Sayfamızda açıkladığımız zeytinyağı fabrikası kurma maliyetleri ortalama değerler olup projenizin büyüklüğüne göre bu rakamlar daha düşük veya yüksek olabilir, kullanılacak ekipmanlara ve fabrikanın kapasitesine bağlı olarak  değişiklik  gösterebilir.

Açıklanan zeytinyağı üretim tesisi maliyetleri içerisine arsa bedeli ve inşaat maliyetleri dahil edilmemiştir.

Zeytinyağı fabrikasının anahtar teslim kurulumundan bahsederken farklı kapasitelerde ve tipte üretim tesislerinin olabileceği göz önünde tutulmalıdır.

Bununla birlikte lokasyon ve kullanılacak makinelerin modelleri de zeytinyağı üretim tesisi maliyetleri üzerindeki en önemli belirleyicilerdir.

Yeni kurulacak zeytinyağı fabrikasında birçok ekipmanın montajı yapılacaktır.

Kurulumu yapılacak makineler fabrikanın günlük kapasitesine ve işleyiş şekline göre farklılık gösterebilir.

Genel olarak olması gereken ekipmanlar listesi ise aşağıdaki gibi olacaktır:

  • Zeytin taşıma bandı
  • Yıkama kazanı ve bandı
  • Kırıcı makine
  • Malaksör
  • Dekantör ve Separatör üniteleri
  • Kazan makinesi

Bu ekipmanlar kullanarak son sistem bir fabrika elde edilmiş olur. Bu üretim tesisi de neredeyse tüm üretim sürecinin insan eli değmeden tamamlanmasına olanak sunar.

Böylece gıda kodeksinde istenen  hijyen  şartları yerine getirilerek üretimin daha seri bir şekilde tamamlanması sağlanır.

Umarız zeytinyağı fabrikası kurulum maliyeti hakkında detaylara yer verdiğimiz bu içeriğimizle sizlere yardımcı olabilmişizdir.

Sitemizde yayınladığımız güncel maliyetler ile ilgili diğer içerikleri ise tarimmemleketi.com ana sayfasından inceleyebilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

Topraksız Tarım Maliyeti Tavuk Çiftliği Maliyeti 1 Dönüm Arsa Tel Örgü Fiyatı 1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!