Kara Ceviz: Nedir? Faydaları ve Daha Fazlası

2
Kara Ceviz
Kara Ceviz

Kara ceviz namı diğer siyah ceviz bizim buralardan değil. Türkiye’de sınırlı alanda yaşam alanı bulabilen kara ceviz, hayat yolculuğuna uzak diyarlarda başlamış.

 Nerede mi?  Doğu ABD ve Kanada civarlarında.

Kara ceviz konusunda bulup bulabileceğiniz en detaylı rehberi hazırlarken ben çok keyif aldım. İnanıyorum ki, siz de yazımı okurken  büyük keyif  alacaksınız.

Bu yazımda Kara Ceviz Nedir? Siyah Ceviz Faydaları Nelerdir? Kara Ceviz Nerede Satılır? Kara Ceviz Tozu Nerede Satılır? Siyah Ceviz İçi Zararları Neler? Kara Ceviz Yağı Fiyatı Ne Kadar? gibi pek çok soruya cevap vermeye çalıştım.

Hadi o zaman siyah ceviz dünyasına olan yolculuğumuz başlasın. İlk olarak karaceviz, siyahceviz şeklinde yazılışların yanlış olduğunu belirterek başlamak istiyorum.

Doğru yazımın  karaceviz  değil  kara ceviz,  yine aynı şekilde  siyahceviz  değil  siyah ceviz  olduğunu bilmemiz gerekir.

Kara Ceviz

Kara ceviz (siyah ceviz) bildiğimiz cevizlere nazaran daha kaliteli, daha sert olmakla birlikte, protein ve yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

Siyah ceviz bilimsel olarak (Juglans nigra) Doğu Kara Cevizi olarak tanımlanmıştır. Yabancı kaynaklarda ise kara cevizden (Black Walnut) olarak bahsedilir.

Kara Ceviz Nedir?

Siyah Ceviz
Siyah Ceviz

Kara ceviz, normal ceviz ağaçlarına göre daha hızlı gelişim gösteren  orman ve peyzaj  bitkisidir. Dünya genelinde, daha çok ABD’nin kuzey bölgelerinde yoğun olarak yetişen ya da yetiştirilen farklı bir ceviz çeşididir.

Kara Ceviz Tohumu, Fidanı ve Ağacı Hakkında Her Şey

Dünya genelinde gövde çapı 2 metreyi aşan  kara ceviz ağacı  örneklerine rastlamak mümkün. Yüksekliği 30-37 m’yi bulabilen kara ceviz ağacı diğer ceviz çeşitlerine göre soğuğa daha dayanıklıdır.

Kara ceviz ağacı dinlenme döneminde -40 °C’ye kadar dayanabilir. Bu özelliği sayesinde, sonbaharda çok daha zarif sarı tonlara kavuşurken, peyzaj açısından da değerlendirilmesine olanak sağlar.

Kara Ceviz Ağacı
Kara Ceviz Ağacı

Kara ceviz fidanı uzun köklü olması nedeniyle, bulunduğu yerden alınarak başka bir yere dikilmesi yani şaşırtılması oldukça zordur.

 Kara ceviz fidanı  gelişimi yavaş olduğu için verime geç yatar. Bu sebeple kara ceviz ağacı ortalama on yaşından sonra meyve vermeye başlar.

Kara cevizin yeşil kabuğu bilinen ceviz çeşitlerine göre (Howard ceviz, Pedro ceviz, Chandler ceviz vs.) yaklaşık dört-beş kat daha kalındır.

Süngerimsi bir yapıda olan yeşil kabukları kara ceviz tohumundan ayırırken, limon kokusunu andırır bir aromanın ortama yayıldığını fark edersiniz.

Kara Ceviz Fidanı
Kara Ceviz Fidanı

Siyah ceviz, jugione (juglon) adlı kimyasalı en çok salgılayan ceviz çeşididir. Siyah ceviz ağacının bu özelliği sineklerin ortamdan uzaklaştırılmasında çok etkili olmuştur.

Kara ceviz ağacı genel olarak oldukça değerli olan pahalı kerestesi için üretilir. Kara ceviz ABD’nin doğu eyaletlerinde ve Fransa’da anaç olarak da kullanılmaktadır.

Ceviz ağacının altında neden oturulmaz?
https://tarimmemleketi.com/ceviz-agacinin-altinda-neden-oturulmaz

Kara ceviz ağacının kurutulmuş meyvelerinin (kara ceviz tohumu) bir zamanlar beyzbol topu olarak kullanıldığını  biliyor muydunuz? 

Kara Ceviz Tohumu
Kara Ceviz Tohumu

Peki, Amerika’da kara ceviz tohumu ile kolye yapıldığını ve çok ilgi gördüğünü söylesem!

Şimdi diyeceksiniz ki iyi güzelde, Türkiye de siyah ceviz ağacı yetişen bir yer var mı?  Var elbette. 

Kara ceviz ağacı görebileceğiniz yerler: Gülhane Parkı, Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü, Bolu da bazı yol kenarları ve birkaç botanik bahçesi olarak sıralayabilirim.

Yeri gelmişken değinmekte yarar var. Türkiye’de geçmiş yıllarda Adi ceviz (Juglans regia) yaygın olarak görülen ceviz çeşidiydi. Detaylar için İTÜ Peyzaj Mimarlığı bölümüne bakabilirsiniz.

Günümüzde ise ıslah çalışmaları ile geliştirilen  yeni çeşitlere  (Fernor ceviz, Chandler ceviz vs.) yönelim artarak devam etmektedir.

Siyah Ceviz Faydaları Nelerdir?

Siyah ceviz içi ağırlığı, bilinen diğer ceviz çeşitlerinin iç ağırlık oranlarına göre daha azdır. Siyah ceviz içi Amerika ve Avrupa ülkelerinde yemeklerde, dondurma ve şekerli gıdalarda yaygın olarak kullanılıyor.

Siyah Ceviz Faydaları
Siyah Ceviz Faydaları

Siyah ceviz içi faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Siyah ceviz içi omega-3 yağ asidi bakımından zengin olduğu için kalp sağlığını korur.
 2. Kara ceviz kan basıncını düşürerek inme, felç gibi hastalıklara karşı birer kalkan görevi görür.
 3. Kara ceviz içerdiği anti-inflamatuar maddesi sayesinde vücudu iltihaplı hücrelere karşı  muhafaza  eder.
 4. Siyah ceviz içi, bazı kabızlık ve ishal rahatsızlıkları tedavisinde kullanılmaktadır.
 5. Bir takım tıbbi ilaç üretiminde kara ceviz tohumundan yararlanılmaktadır.
 6. Kara ceviz içinin siyah kabukları, boya sanayisinde  doğal siyah boya  elde etmek için talep görmektedir.

Siyah Ceviz İçi Zararları Nelerdir?

Kara ceviz faydaları olduğu kadar, zararları da olan bir bitki. Genel anlamda kabuğu, odun talaşı ve siyah ceviz içi zararları nedeniyle  oluşan olumsuzluklar  aşağıdaki gibi:

 1. Siyah ceviz kabuğu tozunun cilde uygulanması sonucu deri döküntüsü sorunu yaşanabilir. Ancak döküntü  genellikle  hemen kaybolur ve ciddi bir problem oluşturmaz.
 2. Franquette ceviz, Ronde ceviz, Fernette ceviz gibi çeşitlerin meyvelerine göre lezzetli olmadığı bilinen kara ceviz içinin, bazı insanlarda alerji yaptığı tespit edilen zararlarından bir diğeri.
 3. Kara cevize alerjisi olmayan bir insanın günde en fazla 4-7 adet kara ceviz tohumu (meyvesi) tüketmesi  ideal  kabul edilebilir. Fazla yenilmesi halinde, istenmeyen sonuçların ortaya çıkması tehlike teşkil edecektir. Aşırı tüketim sonucu ortaya çıkacak yan etkiler: baş dönmesi, mide krampları, bulantı, kusma ve bademciklerin iltihaplanması şeklinde olacaktır.
 4. Siyah ceviz içini alerji hastaları, hamile kadınlar, emzirme döneminde olan anneler ve 3 yaşın altındaki çocuklar  kesinlikle kullanmamalı.  Ciddi endokrin bozuklukları olan hastalar ise bir uzmana danışarak aşırı dikkatli kullanmalıdır.
 5. Kara ceviz ağacından elde edilen odun talaşının, hayvanlar için altlık olarak kullanılmasına bağlı zehirlenmelerin ortaya çıkması.

Kara Ceviz Nerede Satılır? Kara Ceviz Fiyatı?

Kara Ceviz Nerede Satılır?
Kara Ceviz Nerede Satılır?

Kara ceviz fiyatı nedir? Siyah ceviz nerede satılır? gibi pek çok soruda bu konu hakkında cevap bekleyen başlıklar arasında. Yurt dışında  kara ceviz  ile ilgili gelişmeler daha yaygın, ancak ülkemizde maalesef sınırlı.

Kara Ceviz Fiyatları
Kara Ceviz Fiyatları

Okurlarım için git şuradan  kara ceviz satın al  demem pek mümkün görünmüyor, en azından bugün için.

Kara Ceviz Tozu Nerede Satılır? Güncel Kara Cevizi Tozu Fiyatı?

Kara ceviz kabukları öğütülerek ince partiküllü toz elde edilir. Ortaya çıkan siyah ceviz kabuğu tozu ile maske hazırlanır. Kara ceviz tozu ile hazırlanan maskenin cilde uygulanması sonucu tespit edilen verilerse şu şekilde:

 1. Ciltte deforme olan hücre sayılarında azalma,
 2. Kırışıklık ve yaşlanma oranlarında düşüş,
 3. Yenilenen hücre varlığında artış.

Peki, bu Kara ceviz tozu nerede satılır? diye merak edenler varsa içinizde, internetten Kara cevizi tozu fiyatı yazarak satış yerlerine ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Kara Ceviz Yağı

Türkiye’de kara ceviz üretimi ve tüketimi sınırlı olduğu için kara ceviz yağını kolaylıkla her yerde bulmanız mümkün değil. Kara ceviz yağı temin etmek isteyen olursa Amazon sayfasına göz atabilir.

Kara ceviz hakkında her şeyi derleyerek sizler için hazırlamaya çalıştım. Sizde kara ceviz hakkında tecrübelerinizi aşağıda yorum kısmına ekleyerek insanlara katkıda bulunmak istemez misiniz?

 ÖNEMLİ ZARURİ AÇIKLAMA:  “Bu yazı bir derleme yazısı olup tamamıyla ön bilgilendirme amacıyla kaleme alınmıştır. Kara ceviz meyvesini ve kara ceviz preparatlarını kullanmadan önce, her durumda konu ile ilgili bir uzmana/doktora danışmanız gerekmektedir.”

Ceviz ile ilgili tüm yazılara tarimmemleketi.com ana sayfasından ulaşabilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

Ceviz Ağacının Altında Oturmak Pedro Ceviz Fernor Ceviz Franquette Ceviz

2 YORUM

 1. Kanada da yasiyorum, evimin arka bahcesine bir kara ceviz agacinin golge ettigini kisa bir sure once ogrendim…Bahceye dusen meyveleri yumusak dis kabuklari uzerine basilinca soyuluyor ve pislik olusturuyor diye ve sincaplar bu cevizleri bahcemde kiriyor ortaliga coplerini birakiyor diye bayagi bir soylenmisligim vardir. Daha sonra, bir kac kisinin yere dusen meyveleri topladigini gorunce arastirmaya basladim ve Black walnut oldugunu ogrendim…Aynen anlattiginiz gibi meyvesi ve agaci..ic kabugu o kadar sert ki, sincaplar nasil kolay kirip yiyorlar anlayabilmis degilim cunku cekicle bile kirmak zor…Su siralar, Kanada sonbahar renklerini yansitan ilk agaclardan…Bu arada kurutmak icin bende bir kucuk torba topladim..:)

 2. Sadece meyvesi değil yaprakları da çok faydalı. Onları kurutup çay şeklinde tüketirseniz vücuttaki tüm parazitleri ve telkurtlarını temizlemiş olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!