Topraksız Tarım Maliyeti: 2024 (Güncel) Fiyatları Ne Kadar?

Topraksız Tarım Maliyeti
Topraksız Tarım Maliyeti

Topraksız tarım maliyeti son yıllarda yatırım yapacak girişimci ve büyük şirketlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Hızla  gelişen teknoloji  tarım sektörünün de payına düşeni verirken topraksız tarım adı altında yeni bir üretim modelinin de oluşmasına ön ayak oldu.

Tarımda reform niteliği taşıyan topraksız tarım sisteminin günümüzde karlılığı en üst düzeylere çıkardığı herkes tarafından bilinmektedir.

Topraksız tarım sistemi ile toprağın verimli olup olmamasına bakılmaksızın tarım yapılabiliyor olması, yıl boyunca üretimin sağlanması ve  birinci kalitede  ürünün pazara sunulması gibi önemli avantajlar topraksız tarım sera maliyeti hesaplanmasında büyük etken olmuştur.

Bu üretim modeliyle uzun vadede maliyetler düşürüldüğü gibi üretimin verimliliği de artırılmaktadır.

Topraksız Tarım Maliyeti

Topraksız tarım maliyeti 2024 piyasası için bugünlerde verilen fiyat teklifleri dolar kuru üzerinden olup ortalama 60.000 USD ile 65.000 USD arasında değişmektedir. Bu rakamlar güncel 1 dönüm topraksız tarım sera maliyeti olup üzerine %20 KDV dahil edilmesi gerekmektedir.

Özetle 1 dönüm topraksız sera maliyeti 2024 yılı için metrekaresine 60 ile 65 dolar civarında teklif verilmektedir. Dönüm olarak dekar yani 1000 m2 alandan bahsedilmektedir.

Belirttiğimiz topraksız tarım sera maliyeti firmalara göre daha düşük ya da daha yüksek olsa da yaklaşık olarak piyasadaki verilen tekliflerin bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz.

Topraksız sera maliyeti yetiştirilecek bitki türüne göre farklılık göstermektedir. Bizim burada açıkladığımız maliyetler 1 dönüm domates sera maliyeti, hıyar, biber gibi sebze türlerinin yaklaşık üretime başlayabilme fiyatlarıdır.

Örnek vermek gerekirse son yılların popüler meyvesi çilek için maliyet daha düşük olacaktır. Bunun nedeni ise sera montajında kullanılacak iç malzemelerin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Genel olarak topraksız örtü altı yetiştiriciliğini değerlendirmek gerekirse sera kurmanın  maliyetli  bir yatırım olduğunu söylemek gerekir.

Kurulumu yapılacak otomasyonların modeli ve sistemi, ısıtmanın ne ile sağlanacağı, sera tipinin topraklı veya topraksız olması, seranın yapı özellikleri ve diğer birçok farklı etkenden kaynaklı yatırım maliyetlerinde değişkenlik yaşanabilir.

Topraksız tarımın ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlaması yatırımcıların karlılığa olan merakının da arttırarak devam etti.

Başlangıçta topraksız sera maliyeti her ne kadar yüksek olsa da topraksız tarımla tanışan işletmelerin uzun dönemde yüksek karlar sağladığı bilinmektedir.

Bu sistemde yetiştirme ortamı olarak toprak kullanılmadığından dolayı hastalanma ve bitki ölümleri gibi sorunlar yaşanmayacağından karlılık maksimum seviyelere çıkacaktır. Bitkinin ihtiyaç duyduğu su ve gübreler ise elektronik sistemlerle  reçete  kontrolünde verilir.

Kullanılmayacak durumda olan ya da verimsiz arazilerde bile topraksız tarım yapılabileceğinden kar edebilme imkanı sağlanmış olmaktadır.

Geleneksel seracılığa alternatif olan modern seralar üretimde kontrolü her açıdan sağladığı için daha çok tercih edilmeye başlamıştır.

Modern seralarda verimi yüksek ve standart kalitede büyüyen ürünler pazarın talebini tam olarak karşılamaktadır.

Topraksız tarımda ilk kurulum maliyeti normal seraya göre daha yüksektir. Fakat büyük yatırım maliyetleri uzun vadede kendini  amorti  etmektedir. Ayrıca işletmenin düzenli giderleri için de daha düşük bir maliyet oluşmaktadır.

Örnek vermek gerekirse gelişmiş otomasyonlar sayesinde su tüketimi az olacağından fazla su maliyeti de çıkmayacaktır.

Umarız topraksız tarım maliyeti hakkında detaylara yer verdiğimiz bu içeriğimizle sizlere yardımcı olabilmişizdir. Sitemizde yayınladığımız güncel maliyetler ile ilgili diğer içerikleri ise tarimmemleketi.com ana sayfasından inceleyebilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

1 Dönüm Topraksız Çilek Sera Maliyeti Dikey Tarım Maliyeti 1 Dönüm Arsa Tel Örgü Fiyatı 1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!