Yumurta Fiyatları: 2023 Güncel Piyasa (Bugün) Ne Kadar?

0
Yumurta Fiyatları
Yumurta Fiyatları

Yumurta fiyatları geçmişte olduğu kadar bugün de önemini korumaya devam etmektedir.

Yumurtanın yüksek proteinli yapısı kahvaltı sofralarında tüketilmesini artırırken tatlı ve tuzlu yiyeceklerin yapımında da sıkça kullanılmasına neden olmuştur.

İşte tamda bu sebeple yumurta fiyatları daha da önemli bir hale gelmiştir.

Yumurtanın fiyatı bazı özelliklere göre belirlenmektedir. Yumurta fiyatını etkileyen faktörler arasında; yumurta kolisinin kaçlı olduğu, yumurtanın tek veya  çift sarılı  olması, gezen tavuk yumurtası olup olmadığı ve yumurtanın boyutu gibi özellikler gösterilmektedir.

Yumurtanın boyutu ise küçük (S), orta (M), büyük (L) ve en büyük (XL) olarak sınıflandırılmıştır.

İçeriğimizde yumurta adet fiyatı, 15 li yumurta fiyatı ve koli yumurta fiyatları hakkında bilgilere yer vermekle birlikte güncel yumurta fiyatları da incelenecektir.

Yumurta Fiyatları

Yumurta fiyatları 2023 piyasası bugünlerde 1,75 TL ile 2,50 TL arasında değişmektedir. Bu satış rakamları kafeste yetiştirilen tavukların yumurta adet fiyatı olup yumurtanın iriliğine göre azalıp artmaktadır.

XL yumurta fiyatları en pahalı grup olmakla birlikte yumurta piyasasının da en büyük çaptaki ürünü olarak sınıflandırılmıştır.

Çift sarılı yumurta fiyatları ise biraz daha yüksek olup adeti ortalama 3,00 TL ile 4,00 TL aralığında satılmaktadır.

Bilgi amaçlı paylaştığımız yumurta tane fiyatı il ve ilçe merkezlerinde kurulan  halk pazarları  baz alınarak oluşturulmuştur. Yumurtanın fiyatı serbest piyasa koşullarından dolayı farklılık gösterebilir.

Şimdi gelelim köy yumurtası fiyatları ve gezen tavuk yumurta fiyatlarına!

Doğallığın sembolü olan köyler ürettiği yumurtalar ile de beslenmemize katkı sunmuştur.

Tavuk çiftliklerinde yetiştirilen yumurtalara göre çok farklı olan köy yumurtaları  lezzet ve aroması  ile de fark yaratmıştır. Bu farklılığında elbet fiyat açısından bir bedeli olacaktır.

Halk pazarlarından ya da yetiştiricilerin kendisinden de alabileceğiniz köy yumurtası fiyatı adet olarak 3,50 TL civarında değişecektir. Köy yumurta fiyatları da bölgesel olup değişkenlik gösterebilir.

Arpa fiyatları bugün ne kadar?
https://tarimmemleketi.com/arpa-fiyatlari

Gezen tavuk yumurtası fiyatı ise diğer önemli bir piyasa gerçeği. 2015 yılından sonra adı duyulmaya başlanan gezen tavuk yumurtaları yavaş yavaş süper marketlerdeki raflarda yerini almaya başladı.

Gezen tavuk yumurta fiyatı sektörün  en yüksek  değerini yansıttığı söylenebilir. Büyük marketlerde satılan gezen tavuk yumurtası özel ambalajlara sahip olup özellikle belli bir zümreye hitap etmektedir.

Şu an market raflarında gezen tavuk yumurtası fiyatı adet olarak 4,75 TL den etiketlenerek satışa sunulmuştur. Gezen tavuk yumurtası toptan fiyatı içinde bizzat üretici firmalarla iletişime geçerek uygun bir teklif alabilirsiniz.

Köy yumurtası fiyatları ve gezen tavuk yumurta fiyatları tavuk çiftliklerinde kafeslerde üretilen yumurtalara göre hep daha pahalı olmuştur.

Yumurta piyasası çok geniş olup birçok yerden tedarik edebilirsiniz.

Yumurtanın fiyatı ne kadar? diye merak edenler alacakları yumurtanın köy tavuğu, gezen tavuk ya da sıradan market yumurtası olup olmadığını da göz önünde bulundurmaları gerekir.

Hangi türden yumurtayı alırsanız alın 30 lu yumurta kolisi fiyat açısından her zaman  avantajlı  olacaktır.

Tavuk çiftliği maliyetleri ne kadar?
https://tarimmemleketi.com/tavuk-ciftligi-maliyeti

Kısa bir açıklama yapmak gerekirse 1 koli yumurta fiyatı kolinin içinde kaç adet yumurta olduğuna ve yumurtanın boyutuna bağlıdır.

Özetle güncel 2023 yumurta fiyatları aşağıdaki tablodaki gibidir:

ÜrünlerAdet FiyatıKoli Fiyatı
Yumurtanın Tanesi1,75 TL – 2,50 TL
15 li Yumurta30,00 TL – 41,25 TL
30 lu Yumurta Fiyatı52,50 TL – 75,00 TL
Köy Tavuğu Yumurta Fiyatları3,50 TL105,00 TL (30 lu)
Gezen Tavuk Yumurta Fiyatı4,75 TL47,50 TL (10 lu)

(2023 Yumurta Fiyatları)

 UYARI:  Açıklanan yumurta satış fiyatları halk pazarlarındaki esnaf piyasasını yansıtmaktadır. Yumurta fiyat tablosu orta boy (M) yumurtalara göre hazırlanmıştır.

Avantajlı fiyat seçenekleriyle en ucuz yumurta çeşitlerini halk pazarlarında bulabilirsiniz.

Pazarlarda satılan kırık ve çatlak yumurtaların insan sağlığı açısından olumsuzluklara neden olabileceği için temiz ve hasarsız yumurta tüketilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

 UYARI:  tarimmemleketi.com da yer alan fiyatlar bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sitemizde belirtilen fiyatlara göre yapılan ticari işlemler tarafımızı bağlayıcı değildir, hak talebinde bulunulamaz ve aksi iddia edilemez.

# İlginizi Çekebilir

Tavuk Çiftliği Maliyeti Arpa Fiyatları Mısır Fiyatları Tavuk Hastalıkları

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!