1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti: (Güncel) 2023 Fiyatları Ne Kadar?

12
1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti
1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti

1 dönüm güneş enerjisi maliyeti son birkaç yılda çok araştırılan konulardan birisi haline geldi.

Güneş enerjisi santrallerinin (GES) 2014 yılından itibaren ülkemizde kurulmaya başlamasıyla birlikte insanların 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti hesaplamaları da  hız  kazandı.

Soru cevap niteliği taşıyan bu yazımda güncel 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti ne kadar? sorusunun yanıtını gerçek rakamlarla açıklayarak konuya ilgi duyan herkesi bilgilendirmeye çalışacağım.

Araştırmamda üzerinde durmak istediğim ana hususlar aşağıdaki gibi olacak:

 1. 1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti Kaç Para?
 2. 5 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti
 3. 10 Dönüm Araziye Güneş Paneli Maliyeti
 4. 100 Dönüm Araziye Güneş Enerjisi Maliyeti

1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti

1 dönüm güneş enerjisi maliyeti 2023 piyasası için bugünlerde verilen fiyat teklifleri dolar kuru üzerinden olup ortalama 55.000 USD ile 60.000 USD arasında değişmektedir.  Unutmayın ki  güncel maliyetler dönemsel azalıp artarken, farklı firmalara göre de değişkenlik gösterebilir.

Ortalama 1,5 dönüm arazi üzerine kurulu güneş enerjisi santralinden 100 kilowatt (Kw), 13-25 dönüm GES alanından da 1 megawatt (mW) elektrik enerjisi üretilebilir.

Buradaki dönümler günümüz teknolojileriyle kurulacak güneş panellerinin gücü (kaç kWp) ve kurulumun şekliyle (sabit sistem, güneşi takip eden sistemler) alakalı olup, dönümler daha düşük güçteki güneş panellerinin kullanılması halinde artış gösterecektir.

1 dönüm topraksız çilek sera maliyeti ne kadar?
https://tarimmemleketi.com/1-donum-topraksiz-cilek-sera-maliyeti

Bahsettiğim bu rakamları  birebir  firmalar ile görüşerek elde ettim. Verilen tekliflerin hepsi anahtar teslim fiyatlardır. 1 dönüm araziye güneş enerjisi maliyeti çıkarırken arazi bedelini eklemedim.

1 dönüm ifadesi 1 dekar (da) yani 1000 m2 alanı ifade etmektedir. Şehirlerarasında dönüm için farklı büyüklükler akla geldiği için bu konuyu da detaylandırmakta yarar var.

Aklınızda fikir oluşması için etrafımda gelişen bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.

GES kuracak bir şirket 250 dekar büyüklüğündeki bir araziyi 16 milyon TL’ye satın alarak işe başladı. Dekar başına 64.000 TL ödediler ki bu da bir maliyet olacaktır GES firması için.

Bahsettiğim bu arazi GES için uygunluk arz eden marjinal tarım arazisi vasfında bir parsel. Yani tarımsal üretime uygun olmayan bir alan burası.

Elbette bölgeler arasında arazi bedelleri değişkenlik gösterecektir. Dahası birçok değişkenden dolayı da 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti aşağı ya da yukarı yönde farklılık gösterecektir.

Bununla birlikte 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti, 5 dönüm güneş enerjisi maliyeti, 10 dönüm güneş enerjisi maliyeti ve 100 dönüm araziye güneş enerjisi maliyeti elbette aynı olmayacak.

1 dönüm damla sulama maliyeti ne kadar?
https://tarimmemleketi.com/1-donum-damla-sulama-maliyeti

Küçük santraller denilen 1 dönüm araziye güneş enerjisi maliyeti ile büyük santraller olarak kabul gören 100 dönüm araziye güneş enerjisi maliyeti kıyaslandığında küçük santrallerde dönüm başına çıkan maliyet daha pahalı olacaktır.

Evrak işlemleri hep aynı olsa da küçük santraller  pahalı  büyük santraller  daha ucuz  maliyet ile başlangıçta tesis edilebilecektir.

İşçilik bedeli, kablo ve pano masrafları, kurulacak güneş panellerinin gücü (kaç kWp), konstrüksiyon, projelendirme ve geçici kabul işlemleri, nakliye, elektriğin üretildiği santralin ana şebekeye olan uzaklığı, solar inverter gibi bir çok değişken maliyet çıkarılırken belirleyici olacaktır.

Yeni yazılardan haberdar olmak için tarimmemleketi.com ana sayfasını inceleyebilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

1 Dönüm Damla Sulama Maliyeti Nadas Nedir? 1 Dönüm Patates Maliyeti Chandler Ceviz Kg Fiyatı

12 YORUM

  • Muhittin Bey merhaba. Konya da Ramazan Koçak, Kayseri de Doruk Solar, Aksaray da ise Yapılcanlar ve Kök Solar Enerji’den fiyat teklifi alabilirsiniz. İstanbul merkezli firmalarda var ancak benim görüştüğüm dönemde teklif vermiyorlardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 1. Merhabalar ben 16 yaşında bir lise öğrencisiyim. Dedemgilden kalma 3.5 dönüm tarla (Gaziantep/İslahiye) var. Etrafı açık. 20’li yaşlara gelince hedefim güneş tarlası yapmayı düşünüyorum nasıl ve nereye başvurarak yapmalıyım?

 2. Merhaba. Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne giderek bahsettiğiniz arazi için Marjinallik başvurusunda bulunmanız gerekir. İlgililer arazinize gelerek incelemelerde bulunacak. Marjinallik vasfına uygunsa onay verilir ve ardından ges kurulumuna başlanabilir. Marjinal belgesi alamazsanız ges kuramazsınız maalesef.

 3. 55 dönüm arazim var nasıl ve nereden teklif alabilirim acaba? İletişime geçmek isteyen olursa telefonumu bırakıyorum sakıncası yoksa 05323755469

 4. Merhaba 30 dönüm arazi üzerine güneş panelleri monte edilince yıllık kazanç tahmini ve alıcıya maliyeti nedir öğrenebilir miyim?

  • Hüseyin Bey merhaba. Kazanç konusunda bugün için net bir şey söyleyemeyeceğim. Yükselen döviz kuru ve enflasyon nedeniyle neredeyse her şeyin fiyatı sil baştan revize ediliyor. Kazanç noktasında son değişiklikleri araştırıp emin olmamız gerekir.

 5. Merhabalar Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan 190 m² evimizin çatısına güneş paneli kurmak istesek bize ne kadara mal olur ve nasıl kurarım?

 6. Ege de bolca güneşli bir bölgede 4,5 dekar arazim var. Burada güneş paneli ile dönüşebilir enerji üretmek için ne kadar masraf gider ve yıllık ne kadar getirisi olur? Bu yatırımı yapmaya değer mi?

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!