1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti: (Güncel) 2023 Fiyatları Ne Kadar?

10
1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti
1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti

1 dönüm güneş enerjisi maliyeti son birkaç yılda çok araştırılan konulardan birisi haline geldi.

Güneş enerjisi santrallerinin (GES) 2014 yılından itibaren ülkemizde kurulmaya başlamasıyla birlikte insanların 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti hesaplamaları da  hız  kazandı.

Bu içeriğimde güncel 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti ne kadar? sorusunun yanıtını gerçek rakamlarla açıklayarak konuya ilgi duyan herkesi bilgilendirmeye çalışacağım.

Araştırmamda üzerinde durmak istediğim ana hususlar aşağıdaki gibi olacak:

  1. 1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti Kaç Para?
  2. 5 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti
  3. 10 Dönüm Araziye Güneş Paneli Maliyeti
  4. 100 Dönüm Araziye Güneş Enerjisi Maliyeti

1 Dönüm Güneş Enerjisi Maliyeti

1 dönüm güneş enerjisi maliyeti 2023 piyasası için bugünlerde verilen fiyat teklifleri dolar kuru üzerinden olup ortalama 55.000 USD ile 60.000 USD arasında değişmektedir.

Güncel maliyetler dönemsel azalıp artarken farklı firmalara göre de  değişkenlik  gösterebilir.

Ortalama 1,5 dönüm arazi üzerine kurulu güneş enerjisi santralinden 100 kilowatt (Kw), 13-25 dönüm GES alanından da 1 megawatt (mW) elektrik enerjisi üretilebilir.

Buradaki dönümler günümüz teknolojileriyle kurulacak güneş panellerinin gücü (kaç kWp) ve kurulumun şekliyle (sabit sistem, güneşi takip eden sistemler) alakalı olup, dönümler daha düşük güçteki güneş panellerinin kullanılması halinde artış gösterecektir.

1 dönüm topraksız çilek sera maliyeti ne kadar?
https://tarimmemleketi.com/1-donum-topraksiz-cilek-sera-maliyeti

Bahsettiğim bu rakamları  birebir  firmalar ile görüşerek elde ettim. Verilen tekliflerin hepsi anahtar teslim fiyatlardır.

1 dönüm araziye güneş enerjisi maliyeti çıkarırken arazi bedelini eklemedim.

Güneş enerjisi santralinin kurulacağı arazinin yasa gereği tarımsal üretime uygun olmayan nitelikte olması gerekmektedir. Yani yatırım için düşünülen arsa veya tarlanın marjinal tarım arazisi vasfında olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Elbette şehirler arasında arazi bedelleri değişkenlik gösterecektir. Dahası birçok değişkenden dolayı da 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti aşağı ya da yukarı yönde farklılık gösterecektir.

1 dönüm ifadesi 1 dekar (da) yani 1000 m2 alanı ifade etmektedir. Bölgeden bölgeye dönüm için farklı büyüklükler akla geldiği için bu konuyu da detaylandırmakta yarar var.

Bununla birlikte 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti, 5 dönüm güneş enerjisi maliyeti, 10 dönüm güneş enerjisi maliyeti ve 100 dönüm araziye güneş enerjisi maliyeti elbette aynı olmayacak.

1 dönüm damla sulama maliyeti ne kadar?
https://tarimmemleketi.com/1-donum-damla-sulama-maliyeti

Küçük santraller denilen 1 dönüm araziye güneş enerjisi maliyeti ile büyük santraller olarak kabul gören 100 dönüm araziye güneş enerjisi maliyeti kıyaslandığında küçük santrallerde dönüm başına çıkan maliyet daha pahalı olacaktır.

Evrak işlemleri hep aynı olsa da küçük santraller  pahalı  büyük santraller  daha ucuz  maliyet ile başlangıçta tesis edilebilecektir.

İşçilik bedeli, kablo ve pano masrafları, kurulacak güneş panellerinin gücü (kaç kWp), konstrüksiyon, projelendirme ve geçici kabul işlemleri, nakliye, elektriğin üretildiği santralin ana şebekeye olan uzaklığı, solar inverter gibi bir çok değişken maliyet çıkarılırken belirleyici olacaktır.

Umarım 1 dönüm güneş enerjisi maliyeti hakkında detaylara yer verdiğim bu yazımla sizlere yardımcı olabilmişimdir.

tarimmemleketi.com ana sayfasından diğer güncel maliyetleri de inceleyebilirsiniz.

Sizde güneş enerjisi santrali kurulumu için aldığınız fiyat tekliflerini aşağıdaki yorum kısmından paylaşarak içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz.

# İlginizi Çekebilir

1 Dönüm Damla Sulama Maliyeti Nadas Nedir? Topraksız Tarım Maliyeti 1 Dönüm Arsa Tel Örgü Fiyatı

10 YORUM

  1. Merhabalar ben 16 yaşında bir lise öğrencisiyim. Dedemgilden kalma 3.5 dönüm tarla (Gaziantep/İslahiye) var. Etrafı açık. 20’li yaşlara gelince hedefim güneş tarlası yapmayı düşünüyorum nasıl ve nereye başvurarak yapmalıyım?

  2. Merhaba. Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne giderek bahsettiğiniz arazi için Marjinallik başvurusunda bulunmanız gerekir. İlgililer arazinize gelerek incelemelerde bulunacak. Marjinallik vasfına uygunsa onay verilir ve ardından ges kurulumuna başlanabilir. Marjinal belgesi alamazsanız ges kuramazsınız maalesef.

  3. Merhaba 30 dönüm arazi üzerine güneş panelleri monte edilince yıllık kazanç tahmini ve alıcıya maliyeti nedir öğrenebilir miyim?

    • Hüseyin Bey merhaba. Kazanç konusunda bugün için net bir şey söyleyemeyeceğim. Yükselen döviz kuru ve enflasyon nedeniyle neredeyse her şeyin fiyatı sil baştan revize ediliyor. Kazanç noktasında son değişiklikleri araştırıp emin olmamız gerekir.

  4. Ege de bolca güneşli bir bölgede 4,5 dekar arazim var. Burada güneş paneli ile dönüşebilir enerji üretmek için ne kadar masraf gider ve yıllık ne kadar getirisi olur? Bu yatırımı yapmaya değer mi?

Yorum Yap

Yorum Bölümünü Boş Bırakamazsınız!
Adınızı Yazdığınızdan Emin Olun!